بین الملل

سرای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام‌ افتتاح شد/ دیدار صمیمانه دکتر طهرانچی با اساتید و کارکنان واحد ایلام

دکتر محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سفر یک روزه خود به استان ایلام امشب با حضور در یادواره شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام با اهدای گل و قرائت فاتحه حضور یافت. مقام معظم رهبری به شهدای هشت سال دفاع مقدس ادای احترام کردند.

دکتر. طهرانچی سپس در نشستی صمیمانه با اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام حضور یافت.

وی در ابتدای این دیدار با اشاره به دیدار روز گذشته مقام معظم رهبری و جمعی از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی گفت: در برخی کشورها با وجود اینکه اکثر دانشگاه ها خصوصی هستند، اما بودجه های دولتی زیاد است. اما به گونه ای که دولت مسائل را برای دانشگاه تعریف می کند و اگر دانشگاه در حل آن مسائل پیشرفت کند، بودجه ای به آن اختصاص می یابد.» بله، باید در نظر گرفته شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به شکل گیری و توسعه این دانشگاه در کشور گفت: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان دانشگاهی مردمی با حمایت امام خمینی (ره) تأسیس شد و 40 سال توسعه ضعیف را در سطح کشور تجربه کرد. گام اول. واقعیت این است که اگر عزیزانشان استاد و کارمند دانشگاه نمی شدند و به عنوان شریک یک NGO در این امر مهم شرکت نمی کردند، دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس نمی شد.

دکتر. طهرانچی ادامه داد: افراد دانشگاه آزاد اسلامی اندازه ای درست کرده اند که وقتی مهمانان خارجی به این دانشگاه می آیند از آن وسعت شگفت زده می شوند.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک دستگاه غیردولتی از حمایت دولت برخوردار نبود، گفت: هر نظام و دستگاهی علتی برای ایجاد و عاملی برای بقا دارد. بقای هر سیستمی مستلزم درک و پاسخگویی به توسعه تکنولوژیکی جامعه است.

یکی از اعضای هیئت مدیره دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: از سال 1390 تاکنون اتفاقات عجیبی در دانشگاه آزاد اسلامی رخ داده است، به طوری که مدیران وقت این دانشگاه بدون توجه به نرخ زاد و ولد در کشور پیش بینی کردند که جمعیت دانشجویی این دانشگاه دانشگاه به 1400 میلیون می رسد دانشجو وارد می شود. سپس با بررسی متولدین 18 سال اخیر به راحتی می‌توانستند جمعیت دانش‌آموزی آینده را تخمین بزنند، اما مسئولان وقت بدون توجه به جمعیت، بخشنامه‌ای از سال 1390 تا 1395 صادر کردند که از هر 50 کارمند و معلم، یک نفر عضو شاغل بودن است. با این اقدام واحد دانشگاهی با 4 کارمند، 34 نیروی جدید استخدام کرد و اساساً توجهی به روند تحولات اجتماعی نشد.

طهرانچی گفت: زمانی که به دانشگاه آزاد اسلامی آمدم شرایط به گونه ای بود که پس از سه سال متوالی به دلیل نبود سیستم یکپارچه درآمد و پرداخت با وجود افزایش شهریه، درآمد دانشگاه کاهش یافت و آمار دقیقی از این موضوع وجود نداشت. مبلغ در سازمان مرکزی اعم از بدهی یا واحدهای درآمدی. برای مدیریت این وضعیت طرح یکپارچه سازی خزانه دانشگاه آزاد اسلامی را مطرح کرده ایم تا بتوانیم اوضاع را کنترل کنیم تا به اعتبار دانشگاه لطمه ای وارد نشود.

وی افزود: پس از این اقدام نیاز به ایجاد سامانه یکپارچه اطلاعاتی در دانشگاه آزاد اسلامی بود و سامانه های پژوهشی و آموزشی برای تحقق این هدف راه اندازی شد. این امر منجر به افزایش شدید درآمد از شهریه دانشگاه شد. این تنها از طریق ادغام شهریه ها اتفاق افتاد. با راه اندازی سامانه مدیریت یکپارچه داده ها در دانشگاه آزاد اسلامی، اعتبار مدرک دانشگاه آزاد اسلامی نیز افزایش یافته است چرا که دیگر امکان جعل مدرک دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد.

وی افزود: علاوه بر این اقدامات، با تغییر شعار و شعار دانشگاه آزاد اسلامی، توانسته ایم روند کاهشی جمعیت دانشجویی این دانشگاه را اصلاح کنیم و بحمدالله امسال برای دومین سال متوالی. پس از اپیدمی کرونا، که بسیاری از اقتصادهای بزرگ جهان را تحت تأثیر قرار داد، شاهد افزایش ثبت نام دانشجویان باشیم.

طهرانچی خاطرنشان کرد: برای اولین بار از کمیته مرکزی کمیسیون های دانشگاه آزاد اسلامی مجوز زمین برای همکاری با وزارت راه برای تامین مسکن کارکنان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی دریافت کردیم. همچنین با افزایش سرمایه مکران، دانشگاه آزاد اسلامی از سال آینده سود سالیانه خوبی دریافت خواهد کرد که همگی نویدبخش بهبود وضعیت معیشتی اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی است.

مدرس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تدوین سند تحول و تعالی این دانشگاه گفت: این سند 70 هدف دارد و دارای شاخص و مجموعه اقداماتی است که یکی از آنها ایجاد یک اطلس برنامه ریزی استانی

پس از این نشست دو ساعته، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به نظرات، پیشنهادات و دغدغه های اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام پاسخ داد.

افتتاح تالار نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام

دکتر طهرانچی در ادامه برنامه های سفر یک روزه خود به استان ایلام، سالن نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام را افتتاح کرد و از هسته ها و واحدهای فناور مستقر در این خانه نوآوری بازدید کرد.

تله سرومون برای کنترل آفات چوب خوار در مناطق جنگلی، دمپرهای مقاوم در برابر زلزله، سیستم آموزش و آزمایش مجازی، نخ نانو پلی استر اولتراسونیک، سیستم قفل ترموستاتیک برای گرمایش و سرمایش ساختمان، سیستم ضد سرقت هوشمند از طریق پیرباکس، مدیریت پریز هوشمند انرژی و نشت گاز و … از دستاوردهای محققین و پژوهشگران هسته ها و واحدهای فناور مستقر در تالار نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام بود که توسط دکتر طهرانچی بازدید شد.

انتهای پیام/ 4127

دکمه بازگشت به بالا