علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

قهوه گانودرما برای لک و پیس

قهوه گانودرما نوعی نوشیدنی به صورت پودر فوری است که حاوی پودر قهوه و عصاره قارچی به نام «گانودرما» است. خواص درمانی دارد و به نام‌های « «رِیشی» یا «لینگژی» هم شناخته می‌شود. در ساخت این قهوه از مواد دیگری مانند: شکر، و گیاهان دارویی هم بهره می‌برند. گفته می‌شود که این قهوه‌ی جذاب هم مفید است و هم علاوه‌بر مزایای زیادی که دارد در ترک و کم‌کردن قهوه‌ی مصرفی عادی به شما کمک می‌کند. یعنی دیگر قهوه عادی مصرف نمی‌کنید، اما انرژی‌ مورد نیاز از قهوه را، «گانودرما» در اختیارتان قرار می‌دهد. تبلیغات زیادی درباره‌ی مزایای این قهوه در رسانه‌ها مطرح می‌شود، اما هنوز هیچ‌ یک از پشتوانه‌ی علمی برخوردار نیستند. در تولید قهوه «گانودرما» از ترکیب دانه‌های قهوه تفت داده‌ شده و عصاره‌ی قارچ قرمز گانودرما استفاده می‌شود. قهوه سوپریم گانودرما که در قرن‌های متمادی در چین مورد استفاده بوده، به داشتن مزایای فراوان هم شهرت داشته است.

چرا مردم از قهوه گانودرما استقبال می‌کنند؟

طرفداران قهوه گانودرما مدعی هستند که مصرف این قهوه باعث افزایش ایمنی بدن، کمک به ، ، ، و بنیه، کاهش ، کاهش التهاب و ، معکوس‌کردن فرایند پیری و بهبود گردش خون می‌شود. ضمن اینکه منبعی غنی از است.

خواص قهوه گانودرما چیست؟

تا به امروز هیچ یک از دانشمندان، آزمایشی درباره‌ی اثبات خواص قهوه گانودرما انجام نداده‌اند. اما برخی پژوهش‌های مقدماتی نشان می‌دهد که این قهوه مزایایی هم دارد. برای مثال در سال ۲۰۱۶، انتشار مقاله‌ای که ۵ پژوهش درباره‌ی قارچ «گانودرما» را مرور کرده بود، نشان داد که این ماده می‌تواند به عنوان جایگزینی برای درمان‌های سنتی استفاده شود. زیرا ظرفیت زیادی برای افزایش میزان پاسخ‌گویی تومور و دارد. البته این پژوهش که در نشریه‌ی به چاپ رسیده بود، برای اثبات ادعای خود به شواهد کافی دست پیدا نکرد و نتوانست این قارچ را به عنوان درمانی برای معرفی کند.

به‌طور کلی، پژوهش‌ها نشان می‌دهند که فواید قهوه گانودرما برای بدن شامل موارد گوناگون است. در تحقیقی در سال ۲۰۰۶ به خواص قهوه گانودرما در جلوگیری از بیماری‌های مزمن (مثل و انواع ) اشاره شده بود. البته ناگفته نماند که مصرف قهوه اثرات دیگری نظیر افزایش فشار خون (عامل اصلی ایجاد ) را هم به همراه دارد.

هرچند گفته می‌شود که «گانودرما» به درمان و مشکلات قلبی کمک می‌کند، اما مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ که آن هم در نشریه بنیاد همیاری کاکرین منتشر شد، نتوانست شواهدی برای اثبات اثرگذاری گانودرما در درمان عوامل خطرناک در ایجاد بیماری‌های قلبی-عروقی در افراد مبتلا به مطرح کند.

 • وجود مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان در این قهوه باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود و به این دستگاه کمک می‌کند تا با ویروس‌ها و باکتری‌ها بجنگد. طرفداران این قهوه مدعی‌اند که این ویژگی‌ها باعث بالا، تقویت کبد، رفع مشکلات ریوی و حمایت و حفاظت از سیستم تنفسی و گردش خون می‌شود.
 • مدعیانِ مفیدبودن این قهوه می‌گویند که مصرف آن باعث پیشگیری از بیماری‌هایی مانند: دیابت، اختلالات شُش، و حتی سرطان می‌شود.
 • گفته می‌شود که وجود برخی مواد در قهوه گانودرما به جریان‌افتادن اکسیژن در بدن کمک می‌کند. در نتیجه، انرژی و توان بدن افزایش پیدا می‌کند و از میزان استرس هم کاسته می‌شود. همه‌ی این مزایا درحالی به وجود می‌آید که هیچ‌ یک از عوارض مصرف قهوه عادی هم در فرد به وجود نمی‌آید. تأثیری که این قهوه با ایجاد نشاط و حس سلامت در بدن به وجود می‌آورد، باعث رفع مشکلات روحی و می‌شود.
 • وجود ویژگی‌های آرامش‌بخشی قهوه گانودرما باعث رفع استرس است و به درمان هم کمک می‌کند.
 • این قهوه خواص آرایشی هم دارد و برای رفع عیوب پوستی مانند:‌ آکنه، جای زخم و خطوط هم مورد استفاده است و در رفع آسیب‌های ناشی از نور خورشید هم کاربرد دارد. ضمن اینکه پوست را مرطوب و شاداب نشان می‌دهد.
 • قهوه گانودرما به تقویت حافظه، کاهش تنش و تقویت تمرکز هم کمک می‌کند و در درمان یا تباه‌کننده مانند: و کاربرد دارد.

عوارض جانبی مصرف قهوه گانودرما چیست؟

راجع به مضرات این ماده هم اطلاعات چندانی فعلا در دست نیست. اما امکان بروز عوارضی نظیر: خشکی بینی، گلو و با مصرف آن وجود دارد. اگر مایل هستید که قهوه «گانودرما» را امتحان کنید، به‌ویژه اگر قرص ، داروی ضدانعقاد خون، داروی ضدپلاکت مصرف می‌کنید یا تحت درمان سرطان هستید، حتما با پزشک خود درباره‌ی عوارض قهوه گانودرما صحبت کنید.

یادتان باشد که مصرف زیاد باعث افزایش ضربان قلب و به‌هم‌ریختن نظم خواب می‌شود. ضمن اینکه معده را اذیت می‌کند و موجب برخی مانند ایجاد هم می‌شود. گزارش‌های زیادی از ابتلای افراد به بعد از مصرف محصولات گاندورما ارائه شده است. یکی از این محصولات عصاره‌ی قارچ گاندورما و قارچ بادامی بوده است. محصول دیگری که باعث بروز هپاتیت شده بود، پودر قارچ گاندورما یا لینگژی بوده است. این پودر هم موجب ابتلا به نوعی خطرناک و کشنده از هپاتیت است.

گزارش‌های دیگری هم وجود دارد که براساس آنها، در مصرف این قارچ باید دقت فراوانی به کار گرفته شود، زیرا امکان مسمویت با آن وجود دارد. از همه‌ی اینها گذشته، مکمل‌های رژیمی و گیاهی از سوی سازمان جهانی غذا و دارو مورد تأیید نیستند و مصرف آنها توصیه نمی‌شود؛ زیرا آزمایش‌هایی که روی داروهای شیمیایی انجام می‌گیرد روی این مواد انجام نمی‌شود. در بعضی موارد هم در محصولاتی که با این قارچ تولید می‌شود، موادی به کار می‌رود که روی برچسب آنها عنوان نشده و همین باعث بروز عوارض جانبی مختلف می‌شود. خواص قهوه گانودرما زنجبیل و دارچین  موجب می‌شود تا میزان کلسترول بد در بدن کاهش یابد و از این طریق سلامت قلب تامین می‌شود.

آشنایی با انواع قهوه گانودرما

به طور کلی قهوه‌ های گانودرما دارای یک نوع اصلی هستند؛ اما به دلیل افزودنی‌ها و همچنین تفاوت‌هایی که در درصد‌های مواد وجود دارد، می‌توانیم را به چهار دسته اصلی زیر تقسیم‌بندی کنیم:

 • قهوه سوپریم گانودرما
 • قهوه موکا گانودرما
 • قهوه لاته گانودرما
 • قهوه هات چاکلت گانودرما
 • قهوه سوپریم گانودرما

که در ادامه به بررسی بیشتر هر یک از این نوع قهوه های گانودرما خواهیم پرداخت.

۱) قهوه سوپریم گانودرما

مدل اول از بین قهوه‌ های گانودرما با نام قهوه سوپریم شناخته می‌شود. این نوع از قهوه که با نام قهوه فوری هم در بین مردم شناخته شده است، شامل قهوه عربیکا، جینسینگ، قارچ گانودرما لوسیدوم و خونوب می‌شود. قهوه‌ های سوپریم می‌توانند برای درمان مشکلات جنسی، ناباروری، لاغری، دیابت و چند مورد دیگر بسیار مفید واقع شوند.

۲) قهوه موکا گانودرما

مورد بعدی قهوه موکا گانودرما است. بیشترین کاربرد این قهوه مربوط به درمان بیماری‌های پوستی و بیماری‌های دیگری همچون دیابت است. پودر قهوه عربیکا، شکر، کافی میت و قارچ گانودرما از جمله مهم‌ترین ترکیبات این مدل از قهوه هستند.

۳) قهوه لاته گانودرما

قهوه ‌های لاته گانودرما نیز مدل مهم بعدی از قهوه ‌ها به شمار ‌می‌روند که با طبع بسیاری از افراد سازگاری دارند. شکر، خامه‌های غیر لبنی، پودر گانودرما لوسیدوم و قهوه عربیکا، ترکیبات اصلی این مدل از قهوه هستند. قهوه ‌های لاته می‌توانند همچون دو مدل قبلی کاربرد‌های زیادی داشته باشند، اما آن چیزی که اهمیت دارد این است که کاربرد‌های مخصوص این مدل از قهوه با بیماری‌های گوارشی، چاقی، کم کاری تیروئید، سنگ کلیه و زخم معده ارتباط زیادی دارند.

۴) قهوه هات چاکلت گانودرما

و مدل آخر از انواع قهوه گانودرما، مربوط به قهوه‌ های هات چاکلت می‌شود. این مدل از قهوه ‌ها از ترکیب پودر شکلات، قارچ گانودرما و کمی شکر تولید می‌شوند. خواص درمانی این مدل از قهوه به کم کردن استرس و اضطراب و همچنین بالا بردن سطح انرژی در دسترس بدن منتهی می‌شود.

سخن پایانی

قهوه گانودرما شاید برای بسیاری از افراد ناشناخته باشد، اما اگر این مقاله را به دقت خوانده باشید، متوجه می‌شوید که این مدل از قهوه می‌تواند کاربرد‌های زیادی داشته باشد و برای جلوگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و یا درمان بسیاری از بیماری‌ها اهمیت داشته باشد. فراموش نکنید که بیماری‌های دیابت، بیماری‌های پوستی، بیماری‌های جنسی و… از جمله مهم‌ترین بیماری‌هایی هستند که با استفاده از قارچ گانودرما می‌توانند درمان شوند. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که حتماً لازم است تا این نوع از قارچ را از فروشگاه قارچ گانودرما خریداری کنید که از بابت کیفیت محصول مطمئن باشید.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.
دکمه بازگشت به بالا