اقتصادی

نیروی بادی در تولید برق از زغال‌سنگ جلو زد

نیروی بادی در اروپا، برای نخستین بار در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳، برق بیشتری در مقایسه با زغال‌سنگ تولید کرد که به منزله نقطه عطف مهمی برای تلاش‌های این منطقه در عبور به سوی انرژی‌های پاک است.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، داده‌های اندیشکده امبر نشان داد که شرکت‌های برق اروپا، رکورد ۱۹۳ تراوات ساعت برق را از پایگاه‌های بادی در فاصله اکتبر تا دسامبر سال ۲۰۲۳ تولید کردند که بالاتر از تولید ۱۸۴ تراوات ساعت برق توسط نیروگاه‌های زغال‌سوز بود.

تولید نیروی بادی در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۳، تقریبا ۲۰ درصد بیشتر از مدت مشابه در سال ۲۰۲۲ بود و این با وجود پسرفت‌های گسترده‌ای بود که بخش تاسیسات بادی در سال ۲۰۲۳ به دلیل هزینه‌های بالای نیروی کار، مواد و تامین مالی، متحمل شدند.

حمایت سیاستی جدید که اواخر سال ۲۰۲۳ مورد توافق قانونگذاران اروپایی قرار گرفت، از جمله تامین مالی سازندگان توربین و مدت کوتاه‌تر صدور مجوز برای توسعه‌دهندگان بادی، به تقویت بیشتر تولید نیروی بادی منطقه‌ای در سال ۲۰۲۴ کمک خواهد کرد و ممکن است در آینده، برتری نیروی بادی را در برابر زغال‌سنگ افزایش دهد.

زغال‌سنگ برمی‌گردد؟

در حالی که ظرفیت بیشتر تولید نیروی بادی در سراسر اروپا در سال ۲۰۲۴ و پس از آن پیش‌بینی می‌شود، چشم‌انداز تولید برق با استفاده از زغال‌سنگ، چندان روشن نیست و یک عامل موثر در تعیین این خواهد بود که برتری نیروی بادی نسبت به زغال‌سنگ، تا چه مدت می‌تواند پایدار باشد. به خصوص، تولید برق با استفاده از زغال‌سنگ در آلمان، لهستان و ترکیه که تقریبا نیمی از کل تولید برق با استفاده از زغال‌سنگ در اروپا را تشکیل می‌دهند، در تعیین این موضوع که آیا اروپا به صورت کلی می‌تواند روند رشد انرژی پاک اخیر خود را به دور از سوخت‌های فسیلی به شدت آلاینده حفظ کند، کلیدی خواهد بود.

سه مصرف‌کننده بزرگ زغال‌سنگ اروپا، همگی مصرف زغال‌سنگ برای تولید برق را در نیمه ابتدایی سال ۲۰۲۳، به پایین‌ترین رکورد چند ساله کاهش دادند، زیرا فعالیت‌های صنعتی ضعیف منطقه‌ای، تقاضای کلی برای برق را محدود کرد و همزمان، شرکت‌های نیرو، حجم بیشتری از برق پاک را عرضه کردند. با این حال، هر کشور پس از افزایش تقاضا برای گرمایش، تولید زغال‌سنگ را در ماه‌های آخر سال ۲۰۲۳ افزایش داد اما تولید کلی برق با استفاده از زغال‌سنگ در هر کشور، بسیار پایین‌تر از اوج‌های قبلی است.

در آینده، روند اقتصادی به صورت کلی، عامل اصلی تعیین کننده درباره میزان مصرف زغال سنگ برای تولید برق در هر کشور خواهد بود.

فارغ از وضعیت مصرف و فعالیت صنعتی اروپا در سال ۲۰۲۴، پیش‌بینی می‌شود تولیدکنندگان برق به خصوص در بازارهای بزرگی مانند آلمان، انگلیس، اسپانیا، فرانسه و دانمارک، ساخت پروژه نیروی بادی و اتصال شبکه را در سال ۲۰۲۴ توسعه دهند.

بر اساس گزارش رویترز، در کوتاه مدت، تولید برق با استفاده از زغال‌سنگ در اروپا، ممکن است با احیای فعالیت‌های صنعتی افزایش یابد، اما اگر شرکت‌های برق طرح توسعه برنامه ریزی شده را دنبال کنند، به نظر می‌رسد نیروی بادی در بلندمدت، پیوسته تولید نیروی زغال سوز در سبد تولید برق اروپا را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا