علمی و پزشکی

واکسن‌های کرونا چه تفاوتی با هم دارند؟

در این مقاله ، ما به تفاوت بین سه واکسن اصلی تولید شده برای بیماری کرونا قلب خواهیم پرداخت و به برخی از سوالات متداول شما پاسخ خواهیم داد.

واکسن کرونا چه خصوصیاتی دارد؟

در حال حاضر سه نوع واکسن در سه شرکت دارویی وجود دارد بیانسه – فایزر، نوین و آسترازنکا در اروپا و آمریکا تولید می شود و اخیراً در برخی از کشورها عرضه شده است. جدول زیر مقایسه کلی این سه واکسن را نشان می دهد.

تفاوت واکسن های کرونا چیست؟

در زیر مشخصات این واکسن ها را با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد.

واکسن مدرن

در تاریخ 16 نوامبر ، خبر تولید آن اعلام شد. این واکسن نیز به گروه mRNA تعلق دارد و میزان کارایی آن حدود 94٪ است.

تفاوت واکسن های کرونا چیست؟

واکسن مدرن می تواند تا 30 روز در دمای اتاق نگهداری شود و اگر 20- درجه سانتیگراد باشد می تواند تا دو ماه نگهداری شود. در واقع می توان آن را با یک فریزر معمولی نگهداری کرد. تا پایان امسال 20 میلیون واحد از این واکسن تولید می شود.

تأثیر این واکسن بر روی شکل شدید بیماری نیز مثبت است و برای افراد بالای 16 سال تأیید شده است.

قیمت آن 38 دلار بیشتر از واکسن های Pfizer و Astraznka است. یک شرکت مدرن به دنبال سودهای چشمگیر است!

واکسن Astraznka

این واکسن در تاریخ 23 نوامبر منتشر شد.

تفاوت واکسن های کرونا چیست؟

واکسن Astraznka (آکسفورد) ، برخلاف دو واکسن کاملاً سنتی دیگر ، بر اساس ماده فعال AZD1222 ساخته شده است که مبتنی بر ویروس سرماخوردگی شامپانزه ضعیف است. این ویروس برای انسان کاملاً بی ضرر است و تنها عامل تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا است.

اثربخشی Astraznka بین 60 تا 91٪ است و به دوز تزریق بستگی دارد. این واکسن هیچ عارضه جانبی قابل توجهی در افراد نداشت.

هر کسی در هر گروه سنی می تواند آن را تزریق کند و به همان اثر دست یابد. جالب اینجاست که واکسن آکسفورد میزان شیوع و انتقال همه گیر را کاهش می دهد.

3 تا 4 دلار قیمت دارد و از این نظر که حمل و نقل آن آسان است و تا 6 ماه قابل نگهداری است نسبت به دو قبلی برتر است. البته از تأثیر جزئی آن نیز نباید غافل شد! تا پایان سال 2020 ، حدود 200 میلیون واحد از این واکسن تولید می شود.

استرازنکا گفت که پس از پایان اپیدمی کرونا ، سودآوری را در نظر دارد.

آیا مقاله ای دارید که فکر می کنید واجد شرایط چاپ در مجلات معتبر علمی است؟ از آنجا که حتی یک هجی یا هجی کوچک می تواند تمام تلاش شما را از دست بدهد ، ترجمه کار علمی خود را به متخصصان بسپارید تا آن را به زبان مورد نظر شما ترجمه کنند. بدون شک بهترین نتیجه از بهترین و تخصصی ترین اجراها حاصل می شود: Transis یک بستر ترجمه تخصصی آنلاین است که به شما امکان می دهد از خدمات ترجمه فارسی به انگلیسی و همچنین خدمات ترجمه متن فارسی به انگلیسی و ISI بهره مند شوید.

واکسن Biontech – Pfizer

در 9 نوامبر ، فایزر موفقیت خود را در تولید واکسن کرونا اعلام کرد.

تفاوت واکسن های کرونا چیست؟

این واکسن تا 90٪ موثر است و در گروه واکسن mRNA قرار دارد. این دسته ها حاوی ماده ژنتیکی ویروس نیستند ، بلکه فقط کد ژنتیکی آن هستند. از آنجا که برای ساخت این نوع واکسن به ویروس واقعی نیاز نیست ، میزان تولید آن به طرز چشمگیری زیاد است. از طرف دیگر ، از نظر هزینه های تولید ارزان تر از روش های سنتی است.

تأثیر این واکسن به هیچ وجه مشخص نیست ، یعنی با اطمینان نمی توان گفت که آیا بدن از یک نوع شدید بیماری محافظت می کند یا خیر. یکی از معایب Pfizer این است که باید در دمای پایین حدود 70- درجه نگهداری شود و حمل و نقل آن آسان نیست.

این واکسن فقط برای افراد بالای 16 سال تأیید شده و هزینه آن 20 دلار است. Pfizer دوست دارد از این طریق درآمد خوبی کسب کند. تا پایان سال 2020 ، حدود 50 میلیون واکسن تولید می شود.

آیا افراد مبتلا به ویروس کرونا نیز باید واکسینه شوند؟

اگر فردی به بیماری کرونا قلب ، سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا باشد ، نباید واکسینه شود. مردم باید منتظر بهبودی کامل باشند. این مورد در مورد کسانی که با بیمار قرنطینه شده اند نیز صدق می کند. تا زمانی که احتمال آلوده شدن فرد به ویروس وجود دارد ، باید منتظر بمانید و پس از آن مدت می توان واکسینه کرد.

آیا می خواهید در مورد زیست شناسی ، رویدادهای جهان و آخرین تحولات کرونا بیشتر بدانید؟ منابع معتبر خارجی را دنبال کنید بیشتر مقالات معتبر و تأثیرگذار در توسعه علوم به زبان انگلیسی نوشته شده اند.

دانشجویان زیست شناسی از جمله کسانی هستند که باید همیشه دانش خود را به روز کنند. اگر مهارت های زبانی شما به اندازه کافی خوب نیست ، می توانید کار را به مترجمان متخصص بسپارید!

در ترجمه تخصصی متون بیولوژیکی بین یک مترجم خاص در زیست شناسی و یک مترجم عمومی یک تمایز مشخص وجود دارد. Transis شما را در این مسیر دنبال می کند و مقالات شما را با بهترین کیفیت ترجمه می کند.

چه کسی نباید واکسن کرونا را تزریق کند؟

چه کسی نباید واکسینه شود ، به تشخیص پزشک بستگی دارد ، به عنوان مثال ، افرادی که آلرژی دارند یا قبلا شوک آنافیلاکتیک یا واکنش های شدید آلرژیک داشته اند ، ممکن است از واکسیناسیون جلوگیری کنند.

اگر شخصی قبلاً به بیماری هایی مانند دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف مبتلا شده باشد ، باید سریعاً واکسینه شود که این امر خطر ابتلا به بیماری قلبی شدید را افزایش می دهد.

استفاده از واکسن کرونا برای زنان باردار هیچ اشکالی ندارد ، اما بهتر است ابتدا خطر را ارزیابی کنید و در صورت لزوم واکسینه شوید.

عوارض جانبی واکسن کرونا چیست؟

بیشتر افراد عوارض جانبی خفیف تا متوسط ​​دارند. به عنوان مثال ، تورم در محل نیش ، سردرد ، سردرد ، لرز ، خستگی و تب از عوارض آن است. این موارد در سه روز اول اتفاق می افتد و تقریباً پس از دو روز فروکش می کند. اگر این عوارض شدیدتر شود ، فرد باید با مرکزی که تزریق در آن انجام شده تماس گرفته تا اقدامات بعدی را برای درمان سریعتر انجام دهد.

* گزارش آگهی

دکمه بازگشت به بالا