عمومیکسب و کار ایرانی

9 نکته برای انتخاب کفش مناسب که باید بدانید!

به نظرتان نظر دانشگاه هاروارد در مورد انتخاب کفش بسکتبال مناسب چیست و به موضوعاتی اشاره دارد؟ 9 نکته‌ای که این دانشگاه متذکر می‌شود، عبارتند از:

 • کف کفش را روی کف پای خود قرار دهید.

اگر از نظر طول و عرض کوچک‌تر از پای شما بود، حتی برای امتحان هم آن‌ را نپوشید.

 • بعد از ظهر به کفش فروشی بروید. پا به طور طبیعی در طول روز منبسط می‌شود.
 • در فروشگاه همان جوراب‌هایی را بپوشید که قصد دارید با کفش بپوشید.
 • پس از پوشیدن کفش، نوک پنجه آن ‌را فشار دهید تا مطمئن شوید که بین انگشت شست پای شما و نوک پنجه کفش، حدود نیم اینچ فاصله داشته باشد.

این کار فضای کافی را برای پای شما فراهم می‌کند تا هنگام راه رفتن، دچار ناخن‌زدگی نشوید. انگشتان پای خود را تکان دهید تا مطمئن شوید که فضای کافی وجود دارد.

 • با کفش‌ها راه بروید تا بفهمید که چه احساسی دارید.

آیا کفش به خوبی با پای شما فیت شده‌است؟ آیا پشته کفش به پشت پای شما چسبیده است یا هنگام راه رفتن لیز می‌خورد؟ کفشی را پیدا کنید که از همان ابتدا مناسب پای شما باشد.

 • به جای عدد سایز کفش، به حس خود هنگام پوشیدن آن اعتماد کنید. سایز‌بندی بین سازنده‌ها متفاوت است و شرط اصلی این است که پای شما درون کفش راحت باشد.
 • به عرض و هم‌چنین طول کفش توجه کنید.

اگر پای شما از پهنا فشرده می‌شود، از فروشنده بخواهید کفشی به شما بدهد که پهنای بیشتری داشته باشد. سایز بزرگتر همیشه مشکل را حل نمی‌کند!

 • مطمئن شوید که داخل کفش هیچ‌چیز زائدی مانند چسب خشک شده، چرم خوب برش نخورده یا مواد دیگر وجود نداشته باشد.
 • کف کفش را بررسی کنید.

آیا به اندازه کافی محکم هستند که از پای شما در مقابل اجسام تیز محافظت کنند؟ آیا در آن‌ها بالشتک به کار رفته است؟ در حین قدم زدن در فروشگاه کفش، به احساسی که در پای خود دارید توجه کنید. سعی کنید روی سطوح سخت و همچنین راه پله‎‌ها گام بردارید و ببینید که روی هرکدام چه حسی دارید.

9 tips for choosing the right shoes that you must know!

نکات مهم قبل از خرید کفش:

اگر می‌خواهید برای خرید کفش زمان کمتری بگذارید حتما باید اطلاعات در مورد هدفتان برای خرید خرید کفش همچنین ویژگی‌های پا خود داشته باشید. با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله نکات قبل از خرید را بررسی کنیم.

1- هدف شما برای خرید کفش چیست؟

قبل از خرید کفش باید اطلاعتی از قبل داشته باشید.

 • بدانید کفش را در چه موقعیتی ( مجلس، پیاده روی،…) میخواهید بپوشید.
 • چقدر میخواهید هزینه کنید.
 • رنگ و جنس کفش را انتخاب کنید.
 • مدل کفش را انتخاب کنید.

2- سایز کفشتان چیست؟

شما باید قبل از رفتن به فروشگاه برای خرید کفش سایز پا خود را بدانید. رش های زیادی برای مشخص شدن سایز پا وجود دارد اگر میخواهید سایز پا خود را با ساده ترین محاسه نید مقاله را مطالعه کنید.

3- فرم پای خودتان را می‌شناسید؟

هر کسی فرم پا مخصوص به خود را دارد. بعضی افراد پاهای پهن و بعضی ها پا باریک دارند. بنابراین فرم پاها با هم متفاوت است.گاهی اوقات پاها به دلایل مختلف مثل بیماری یا بارداری تغییر شکل میدهد. پس باید فرم پاهای خود را بشناسید و کفش را متناسب با آن انتخاب کنید.

10 نکته که هنگام خرید کفش باید به آن توجه کنید:

پا زیر بنای بدن است و ما برای کوچک‌ترین حرکت‌ها از پا کمک می‌گیریم. بنابرین برای خرید کفش باید خیلی دقت داشته باشیم. اگر تا الان به پاهای خودتان اهمیت نمی‌دادید همین امروز هم دیر نیست . برای خرید کفش مناسب به نکات زیر توجه کنید و از همین امروز با خرید کفش راحت به فکر سلامتی خودتان باشید.

1- کفش باید با شکل پاهای شما مطابقت داشته باشد.

با مهم‌ترین نکته شروع می‌کنیم یک کفش مناسب باید از نظر طول و عرض کاملاً متناسب با پای شما باشد. مهم‌تر از همه، انگشتان پا به فضای کافی نیاز دارند تابه راحتی درون پا حرکت کنند. اما در مورد پاشنه‌ها برعکس است زیرا آنها باید محکم حمایت شوند. داشتن پاشنه‌های محکم یکی از مهم‌ترین عوامل برای اطمینان از داشتن یک کفش کاملا مناسب است.

2- کفشی بخرید که برای پای شما ساخته شده باشد.

کفش‌ها باید تا حد امکان از چرم نرم ساخته شوند به محض اینکه یک کفش شروع به ساییدگی کرد به این معناست که کفش مناسب پا شما نیست. هیچ وقت با این طرز فکر که “به مرور زمان گشاد می شوند” گول نخورید. یک جفت کفش بایدکاملاً درون پاشما جا بیفتد.

3- هنگام خرید کفش وقت بگذارید.

کفش را از همه نظر بررسی کنید. مثل درز‌های داخل کفش که ممکن است دارای برآمدگی یا قسمت های سفت باشد و برای شما ایجاد ناراحتی کند. بسیاری از تولیدکنندگان کفش برای کاهش هزینه‌ها، کفش‌های خود را به‌طور کامل آستر نمی‌زنند. بنابرین باید برای خرید کفش زمان بگذارید و کاملا بررسی کنید تا کفش مناسب بخرید.

4- دقت کنید زیره کفش انعطاف پذیر باشد.

هنگامی که کفشی با طول و عرض مناسب را انتخاب کردید، باید توجه کنید که کفش رویه نرم و زیره انعطاف پذیر داشته باشد. انعطاف پذیری به معنای توانایی خم شدن است. شما باید تست خم شدن را انجام دهید. اگر کفش را خم کنید (یعنی قسمت پاشنه و پنجه را به سمت یکدیگر خم کنید) و کف آن حالت V را به خود بگیرد، کفش ها انعطاف پذیری مثال زدنی دارند.

5- هر دو کفش را امتحان کنید:

معمولا اندازه پاها با هم یکسان نیست. افراد راست دست معمولاً دارای پای راست بزرگ‌تر هستند و این برای افراد چپ دست برعکس است. به همین دلیل است که همیشه باید هر دو کفش را امتحان کنید علاوه بر این: کفش ها با افزایش سن بلندتر و پهن تر تولید می شوند. در نتیجه سایز کفش با افزایش سن تغییر می کند، به همین دلیل است که هنگام خرید کفش باید ذهنی باز داشته باشید. اگر یک کفش مناسب باشد، فرقی نمی‌کند که اندازه آن بزرگ‌تر یا پهن‌تر از جفت قبلی باشد. کفش‌هایی که برندهای مختلف تولید می‌کنند، اندازه‌های متفاوتی دارند. این مهم است که شما در کفش احساس راحتی داشته باشید.

6- بهترین زمان برای خرید کفش بعدظهر است.

اندازه و شکل پاهای شما بسته به زمان روز، به ویژه در روزهای گرم تابستان که ممکن است ورم ایجاد شود، تغییر می کند. بنابراین بهتر است در شب کفش بخرید و کمی قبل از آن بدوید تا پاهای شما قبل از پوشیدن کفش تا پاهایتان کمی متورم شود.

7- سعی کنید کفش‌هایی با رویه چرم بخرید.

به این نکته توجه کنید که آیا کفش از مواد مصنوعی یا چرم طبیعی ساخته شده است؟ انسان ها روزانه مقدار زیادی عرق از پاهای خود آزاد می‌کنند. بنابراین ضروری است که کفش قابلیت رد و بدل کردن هوا را داشته باشد و بتواند رطوبت را جذب کند. چرم یک محصول طبیعی با ویژگی‌های منحصر به فرد است. هیچ ماده دیگری به این اندازه انعطاف پذیر نیست و می تواند به راحتی رطوبت را جذب و آزاد کند.

8- کفش را مناسب با شراطی ک می‌خواهید استفاده کنید بخرید.

همه ما می‌دانیم کفشی که برای مهمانی می‌خریم با کفشی ک برای پیاده روی استفاده می‌کنیم کاملا متفاوت است. بنابرین هنگام خرید کفش به شرایطی که در آن قرار می‌گیرید توجه کنید سپس کفش مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال کفشی برای پیاده روی مناسب است که پاشنه تخت داشته باشد.

9- از برند‌های معروف خرید کنید.

معمولا برندهای معروف کفشی را تولید می‌کنند که از همه نظر استاندارد باشد. از جنس رویه تا کفی کفش و حتی به ریزترین نکات مثل دوخت‌های روی کفش و قوص مناسب برای کف پا و بسیاری نکات دیگر توجه دارند. بنابرین می‌توانید انتخاب مطمئن‌تری اشته باشید.

10- جوراب بپوشید.

هنگام خرید کش همان جورابی را که می‌خواهید با کفش استفاده کنید بپوشید زیرا امکان دارد با آن جوراب کفش برای شما تنگ شود.

بعد از خرید کفش چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

بعد از اینکه کفش را خریدید نوبت نگهداری و مراقبت از آن است. زیرا شما برای کفشتان زمان و پول زیادی را صرف کردید. با روش‌های اصولی از کفش خود مراقبت کنید تا چندین سال از کفش زیبای خود استفاده کنید.

1- تمیز کردن کفش را فراموش نکنید.

یکی از کارهای مهمی که بعد از هر بار استفاده از کفش باید انجام دهید تمیز کردن آن است. این کار علاوه بر دوام کفش باعث می‌شود هر زمان کفش را استفاده کنید جذابیت روز اول را داشته باشد. همچنن اگر کفشتان واکس خور بود علاوه بر تمیز کردن با دستمال مرطوب هفته ای دو بار آن را واکس بزنید.

2- مراقبت و نگهداری اصولی از کفش

با توجه به جنس کفشی که خریداری کردید باید از کفشتان مراقبت و نگهداری کنید. و روش های اصولی مراقبت از آن را یاد بگیرید.برای نگهداری از کفشتان مهم‌ترین نکته این است که کفش را در جای تاریک ، بدون رطوبت و گرد خاک قرار دهید. مانند جا کفشی یا کمد که بتوانید در آن را ببندید. همچنین فضای کافی برای قرار دادن کفش در نظر بگیرید زیرا کفش ها در محیط تنگ تغییر شکل میدهند.

دکمه بازگشت به بالا