بین المللکسب و کار ایرانی

برای مهاجرت مجارستان بهتر است یا کانادا؟

مقایسه مهاجرت به کانادا و اروپا برای مهاجران ایرانی

ویزای تحصیلی مجارستان بهتر است یا کانادا؟ آیا مهاجرت به کانادا بهتر از مهاجرت به کشورهای اروپاییست؟ در ابتدا باید بدانید که انتخاب یک کشور برای مقصد مهاجرت کاملا سلیقه ای ست و نمیتوان به صورت دقیق عنوان کرد شخصی که در یک کشور اروپایی به بهترین شکل می تواند زندگی کند در کانادا هم با همان کیفیت می تواند زندگی کند و یا بالعکس. بنابراین اولین گزینه انتخاب مقصد مهاجرتی سلیقه است (البته اگر به صورت کلی شرایط مهاجرت را داشته باشید)

حتی با وجود داشتن سرمایه کافی و یک پرونده مهاجرتی قطور و قوی، همیشه مهاجرت کار آسانی نیست؛ بخصوص وقتی نیاز به تصمیم‌گیری در مورد موضوعات مهمی مانند مقصد باشد. بدون تعیین مقصد درست، تمام تلاش‌ها، هزینه‌ها، مشاوره‌ها و پیگیری‌ها بی‌معنی شده و ارزش خود را از دست می‌دهند. پس با این وجود این بار تلاش کردیم تا در یادداشتی دیگر در مورد دو مقصد جذابی مهاجرتی، سلسله اطلاعاتی را ارائه کنیم. پرسش اصلی این است که آیا مهاجرت به کانادا بهتر از مهاجرت به کشورهای اروپاییست یا بالعکس؟

اما در طول مقاله پرسش‌های مرتبط دیگری مانند مزایا و معایب تحصیل در مجارستان در مقایسه با مهاجرت به کشور کانادا چیست؟ مهاجرت به اروپا چه معیاب و مزایایی دارد؟ مهاجرت به canada آسان‌تر است یا اروپا؟ را نیز به طور اجمالی بررسی خواهیم کرد. پس اگر همچنان در مورد مقصد مناسب برای مهاجرت خود تردید دارید و اروپا را به عنوان رقیبی برای مهاجرت به کانادا می‌دانید، شما را دعوت به مطالعه عناوین زیر می‌کنیم.

 مهاجرت به کشورهای اروپایی

 مهاجرت به کشورهای اروپایی، عنوانی عام و با دایره پوشش گسترده است؛ همین موضوع ممکن است قدری پروسه بررسی را سخت‌تر کند. ابتدا باید ذکر کرد که مراد ما از مهاجرت به کشورهای اروپایی، میانگینی از برترین کشورهای این قاره در کنار ضعیف‌ترین کشورهای آن است.

این بدان معنی است که ما در کنار بریتانیا، آلمان، سوئد، دانمارک، اسپانیا و فرانسه، کشورهای ضعیف‌تری هم مانند مجارستان، کرواسی، اوکراین و استونی را مد نظر داریم. پس ما با در نظر گرفتن میانگینی منطقی از وضعیت کشورها، به بررسی بحث پیش رو پرداختیم و برای مهاجرت به کشورهای اروپایی تنها کشورهای برتر یا ضعیف‌تر این قاره را مد نظر قرار ندادیم. هدف ما رسیدن به دید مناسبی از کلیت پدیده مهاجرت به کشورهای اروپایی بود.

بحران پناهندگی یکی از علل جوانب منفی مهاجرت به کشورهای اروپایی

 بحران‌های سیاسی مختلف خاورمیانه، باعث شده تا در 5 سال اخیر، شاهد سیل عظیم پناهجویان از سوی عراق، سوریه، لبنان و افغانستان باشیم. پناهجویانی که از طرق مختلف مانند ترکیه، دریای سیاه و سواحل مدیترانه به سمت اروپا روانه شده‌اند. مطابق برخی از آمارها، سالانه بیش از 350 هزار پناهجو به اروپا وارد می‌شوند که تعداد زیادی از آن‌ها توانایی کافی برا امرار معاش نداشته، هیچ سرمایه‌ای برای زندگی ندارند و تمام دارایی‌های خود را در سرزمین جنگ‌زده خود جا گذاشته‌اند.

ورود این حجم بالای پناهجویان به قاره اروپا در عمل باعث شده تا مهاجرت به کشورهای اروپایی نیز با موانع و مشکلات خاصی روبرو شود. در ادامه این مقاله از دفتر مهاجرتی پارس رادین نگاهی به این مشکلات ایجاد شده خواهیم داشت.

بالا رفتن نرخ بیکاری

 بحران گسترش حضور پناهجویان در اروپا، به افزایش نرخ بیکاری در این کشور دامن زده است. به طور مثال نرخ بیکاری در 10 کشور قاره اروپا با بدترین وضعیت از این نظر به بیش از 18.4 درصد رسیده است. جالب است بدانید که در این لیست برخی از کشورهای توسعه‌ یافته اروپا نیز حضور دارند؛ کشورهایی مانند ایتالیا و اسپانیا. این در حالی است که مطابق آمار رسمی، نرخ بیکاری در کانادا در سال‌های اخیر به طور میانگین 5.9 درصد بوده است.

این یعنی کانادا از این حیث قابل مقایسه با کشورهایی مانند آلمان، بریتانیا، هلند، بلژیک و دانمارک است. با این وجود می‌توان گفت مهاجرت به کشور کانادا از این حیث که به محیطی با نرخ کمتر بیکاری وارد خواهید شد، مزیت دارد و شانس‌های بیشتری برای موفقیت پیش روی شما قرار می‌دهد.

تعداد فرصت‌های شغلی پس از مهاجرت به canada

 با وجود مهاجرت قانونی بی‌رویه و حضور گسترده پناهجویان در کشورهای اروپایی، تعداد فرصت‌های شغلی نیز رو به افول است و شاهد سقوطی نسبی در این بخش نیز هستیم. همانطور که می‌دانید تعداد فرصت‌های شغلی موجود در یک کشور تا حد زیادی تصویر شفافی از شانس شما برای یافتن شغل را نمایان می‌سازد. مهاجرت به canada از این حیث نیز برتری قابل توجهی نسبت به آپشن مهاجرت به کشورهای اروپایی دارد. در حال حاضر بیش از 581 هزار فرصت شغلی خالی در کانادا وجود دارد اما در برترین کشورهای اروپایی آمار به این شکل است:

 * آلمان 584 هزار فرصت شغلی

 * بریتانیا 377 هزار فرصت شغلی

 * هلند 222 هزار فرصت شغلی

 * فرانسه 209 هزار فرصت شغلی

 * جمهوری چک 340 هزار فرصت شغلی

 * بلژیک 129 هزار فرصت شغلی

 * لهستان 72 هزار فرصت شغلی

 با توجه به لیست برترین کشورهای اروپا از حیث فرصت شغلی خالی، متوجه خواهید شد که تنها کشور اروپایی که فرصت‌های شغلی قابل مقایسه‌ای با کانادا دارد، آلمان است و سایر کشورها در این بخش نیز فاصله معناداری با کانادا دارند. این یعنی سفر به کانادا از این حیث شاید تنها با مهاجرت به آلمان قابل قیاس باشد. این در حالی است که اگر به سراغ کشورهای ضعیف‌تر اروپایی بروید، متوجه خواهید شد که آمار فرصت شغلی خالی در این کشورها شدیداً فاجعه‌بار است.

به طور مثال در کشورهای قبرس، مقدونیه، استونی و پرتغال شاهد کمتر از 10 هزار فرصت شغلی خالی هستیم. پس این جریان از حیث دستیابی به شانس‌های بیشتر کاریابی نیز، برتری قابل توجهی نسبت به مهاجرت به کشورهای اروپایی دارد. حتی با وجود کشور آلمان برای مهاجرت، همچنان کانادا از این حیث برتری دارد.

مالیات‌ها

 هرچند قواعد و قوانین سخت و پیچیده‌ای برای محاسبه درصد نهایی مالیات در کشورهای مختلف وجود دارد، اما در این مورد می‌توان به کمک برخی از شاخص‌ها و معیارها، مقایسه عادلانه‌ای داشته و به نقاط مشخصی رسید. در مورد نرخ مالیات بر درآمد اشخاص، باید گفت که میزان آن در کانادا 33 درصد است. اما در مورد کشورهای اروپایی میزان این شاخص به شرح زیر است:

 * سوئد 57.2 درصد

 * فنلاند 56.95 درصد

 * دانمارک 55.8 درصد

 * اتریش 55 درصد

 * بلژیک 50 درصد

 * اسلوونی 50 درصد

 * هلند 49.5 درصد

 * ایرلند 48 درصد

 * پرتغال 48 درصد

 * ایسلند 46.24 درصد

 * لوکزامبورگ 45.78 درصد

 * فرانسه 45 درصد

 * آلمان 45 درصد

 * اسپانیا 45 درصد

 * بریتانیا 45 درصد

 * کانادا 33 درصد

 با دقت در لیستی که بر اساس جذاب‌ترین مقاصد مهاجرتی در اروپا تشکیل شده است، متوجه خواهید شد که به طرز اعجاب‌انگیزی میانگین مالیات بر درآمد اشخاص در کشورهای اسکاندیناوی (صدر لیست) بیش از 55 درصد است. این در حالی است که حتی در سایر کشورهای توسعه‌ یافته قاره نیز، مانند فرانسه، آلمان، اسپانیا، بریتانیا، پرتغال، هلند و بلژیک، میانگین مالیات بر درآمد اشخاص بیش از 47 درصد است!

کافیست تا این عدد را با 33 درصد اعلام‌ شده برای کانادا مقایسه کنید. مالیات در کانادا به طرز روشنی، از حیث پرداخت مالیات کمتر برای درآمدها، نسبت به مهاجرت به کشورهای اروپایی برتری دارد و اگر خواهان مبالغ کمتری برای مالیات هستید، کانادا مقصد بهتری است. در صورت انتخاب مهاجرت به canad شما وارد محیطی خواهید شد که میزان مالیات در آن به طرز چشمگیری از کشورهای اروپایی کمتر است.

نزدیکی به آمریکا بدون حضور در تنش‌های آن

 مهم نیست آمریکا را دوست داشته باشید یا نه، در هر حال آمریکا فعلاً مرکز تجارت جهانی و سرزمین فرصت‌های بسیار است. با مهاجرت به canad شما دسترسی بهتری به آمریکا خواهید داشت. هم از حیث دسترسی جغرافیایی و نزدیکی موقعیت و هم از حیث دسترسی تجاری و اجازه‌های موجود برای تجارت و بازرگانی. این نزدیکی به آمریکا، باعث شده تا مهاجرت به canad ، برای کارآفرینان و صاحبان شرکت‌ها و مشاغل بیش از مهاجرت به کشورهای اروپایی جذاب باشد.

اتحادیه‌ها و پیمان‌های اقتصادی مختلفی بین کشورهای آمریکای شمالی (کانادا، آمریکا و مکزیک) وجود دارد که تبادل نیروی کار و داد و ستد بین این کشورها را بسته به برخی قواعد تسهیل کرده است. در کنار این اتحادیه‌های اقتصادی، آمریکا و کانادا به عنوان متحدانی دیرین و دوستانی قدیمی، همواره درهای بازی به سوی یکدیگر داشته‌اند. پس مهاجرت به کشور canad  از این حیث نیز به طرز جدی برتری دارد. در حالی که پس از مهاجرت به این کشور دسترسی خوبی به آمریکا دارید، با مهاجرت به کشورهای اروپایی از این امکان محروم خواهید شد.

مهاجرت به کانادا و درآمد بیشتر

 در مجموع تعریف شاخص‌ها و معیارها در این بخش نیز تا حدی سخت است و باید با دقت عمل کرد. هرچند شاخص‌های مختلفی در این مورد مطرح می‌شوند اما در این بخش ما تلاش کردیم تا با در نظر گرفتن میانگین درآمد نیروی کار ماهر، نیمه‌ماهر و غیر حرفه‌ای، به میانگین‌هایی در مورد کشورها دست پیدا کنیم.

هرچند در این مورد ممکن است دقت قدری پایین باشد زیرا متغیرات درآمد در کانادا بسیار زیاد است و بین استان‌ها تفاوت‌های آشکاری در مورد درآمد مشاغل مختلف وجود دارد اما در مجموع این معیار مناسبی برای مقایسه درآمد در کانادا با درآمد در کشورهای اروپایی است. ابتدا در نظر داشته باشید که میانگین درآمد در کانادا، ماهانه 3250 دلار آمریکاست. اما در مورد کشورهای اروپایی به لیست زیر دقت کنید.

 * آلمان 4400 دلار

 * فنلاند 3855 دلار

 * فرانسه 3200 دلار

 * بریتانیا 2800 دلار

 * ایتالیا 2754 دلار

 * اسپانیا 1983 دلار

 * پرتغال 1271 دلار

 با دقت به لیست متوجه خواهید شد که میانگین درآمد در اغلب کشورهای اروپایی نسبت به کانادا کمتر است. تنها دو کشور آلمان و فنلاند میانگین بالاتری نسبت به کانادا دارند و سایر کشورهای توسعه‌ یافته از جمله فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، اسپانیا و پرتغال پشت سر کانادا قرار می‌گیرند. پس با این وجود حتی از حیث درآمد نیز مهاجرت به کشورهای اروپایی به شرط انتخاب آلمان و فنلاند، می‌تواند از کانادا بهتر باشد.

مهاجرت به کشوری مثل کانادا شما را به درآمد بیشتری نسبت به اغلب کشورهای اروپایی می‌رساند و از این حیث نیز برتری محسوسی دارد. در نظر داشته باشید که لیست فوق، برترین کشورهای مهاجرپذیر اروپا هستند و با وارد کردن کشورهای کمتر توسعه‌یافته‌ای مانند آلبانی، بوسنی، رومانی و مولداوی، تا چه حد اوضاع اروپا از نظر درآمد بدتر خواهد شد.

علل فرهنگی برتری مهاجرت به کشور کانادا

 در کنار علل اقتصادی، علل‌های فرهنگی نیز در بسیاری از جنبه رأی به برتری مهاجرت به canada می‌دهند و این آپشن را گزینه بهتری تلقی می‌کنند. در حالی که بحران حضور پناهجویان در اروپا به علل مختلفی قوت گرفته است، جریان‌های نژادپرستانه نیز به موازات آن در حال شعله‌ور شدن هستند. در یونان، آلمان، فرانسه، اسلواکی، سوئد، لهستان و ایتالیا، شاهد ظهور یا قوت گرفتن جریان‌های افراطی نژادپرستانه هستیم.

این جریان‌ها تا حد زیادی با روش‌های مختلف زندگی را برای مهاجران سخت می‌کنند. در حالی که برخی از آن‌ها تنها با تلاش برای تصویب قوانین تبعیض‌آمیز در جهت سخت‌تر کردن شرایط زندگی مهاجران گام برمی‌دارند، برخی دیگر با شدت بیشتری حتی به صورت عملی و در خیابان‌ها با آشوب، اعتراضات و برخوردهای نامناسب، زندگی را برای مهاجران سخت می‌کنند. اما در مقابل با انتخاب اقامت کانادا و رفتن به این کشور خبری از این مشکل فرهنگی نیست.

فرهنگ کانادا از دیرباز پذیرش زیادی برای مهاجران داشته و از این حیث که تفاوتی بین مهاجران و شهروندان قائل نیست زبانزد است. تفاوت‌های نژادی و فرهنگی در کانادا با آغوش باز پذیرفته می‌شوند و در کنار برخورد خوب حکومت، خود مردم کانادا نیز بازخورد مثبتی نسبت به مهاجران و افراد غیر بومی دارند. این یعنی از نظر فرهنگی نیز رفتن به کانادا به طرز چشمگیری برتری داشته و دارای ارجحیت است.

مهاجرت به اروپا یا کانادا؟ کجا برای مهاجران ایرانی بهتر است؟

گذشته از افکار و اعتقادات متعصبانه‌ای که عده‌ای از ایرانیان به آن دچار هستند، بعضی از ساکنین کشور ایران به فکر مهاجرت به کانادا، مهاجرت به اتریش، مهاجرت به مجارستان، و سایر کشورها هستند. ولی اینکه کدام کشور برای ایرانیان بهتر است، هنوز برای آنها مشخص نشده، هرچند مهاجرت تحصیلی به کانادا بیش از سایر مهاجرت‌ها به چشم می‌خورد.

عوامل بسیاری وجود دارند که باعث می‌شوند برخی از کشورها مقصد بهتری برای تحصیل یا مهاجرت ایرانیان به حساب آیند. برای مثال اجاره خانه در آلمان شاید از هزینه‌های زندگی در کانادا بیشتر باشد. یا مهاجرت به سوئد و فرانسه برای ایرانیان سخت‌تر از مهاجرت به آلمان باشد. از این‌رو با توجه به شرایط، قوانین، و هزینه‌ها می‌توان تصمیم گرفت کدام کشور برای مهاجران ایرانی بهتر است.

آیا مهاجرت به کانادا بهتر از مهاجرت به کشورهای اروپاییست؟

برای پاسخ به پرسش بالا باید گفت، افرادی که می‌خواهند به یک کشور انگلیسی زبان مهاجرت کنند و امنیت و راحتی بیش از هر چیز دیگری برایشان اهمیت دارد، بهتر است کانادا را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب کنند. در واقع کانادا مناسب‌ترین مقصد برای مهاجرت تحصیلی و حتی کاری است.

براساس گزارشات به دست آمده کشور کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان به حساب می‌آید. بنابراین مهاجرت به کانادا بهتر از مهاجرت به کشورهای اروپایی است. در حال حاضر کشور کانادا یکی از مقاصد محبوب برای مهاجران ایرانی محسوب می‌شود. این کشور تنوع فرهنگی بالایی دارد.

در ضمن کانادا از نظر اقتصادی ثابت است و همین امر موجب افزایش تعداد مهاجران این کشور شده است. مهاجرت به مجارستان یا سایر کشورها در مقایسه با مهاجرت به کانادا دردسرها و هزینه‌های بیشتری دارند. از این‌رو در میان کشورهای مختلف کانادا بالاترین نرخ مهاجرت را دارد.

مهاجرت به کشورهای اروپایی و کانادا

قبل از اینکه تصمیم خود را در مورد مهاجرت به کشورهای اروپایی یا مهاجرت به کانادا به طور قطعی اجرا کنید. بهتر است در مورد این دو مقصد مهاجرتی بررسی‌های لازم را انجام دهید و با توجه به هدف مهاجرتی خود، هزینه‌های زندگی در آن مقصد مهاجرتی، شرایط پذیرش درخواست مهاجرت شما، و سایر موارد برای مهاجرت خود اقدام کنید.

بدون‌شک می‌دانید نحوه و شرایط دریافت ویزای کشورهای اروپایی با مراحل اخذ ویزای کشور کانادا فرق دارد. در ضمن باید قبل از شروع این مراحل از واجد شرایط بودن خود مطمئن شوید. با کمک راهنماهایی که در این مسیر حضور دارند، می‌توانید بهترین مقصد مهاجرتی را برای خود یا حتی خانواده‌تان بیابید.

پیش از این نیز  گفتیم، طبق گزارشات به دست آمده مهاجرت به کانادا بهتر از مهاجرت به کشورهای اروپایی همانند آلمان است. زیرا این کشورها سخت‌گیری بیشتری دارند و همچنین هزینه‌های زندگی در کشورهایی همانند فرانسه و سوئد بیشتر از کشور کانادا است. اقتصاد کانادا به طور معمول ثابت می‌ماند.

بررسی بعد فاصله و مکان رفت و آمد به اروپا و کانادا

بعد از اینکه کانادا یا اروپا را به عنوان مقصد خود در نظر می‌گیرید، باید تصمیم خود را از نظر بعد فاصله و رفت و آمد نیز مورد ارزیابی قرار دهید. در نظر داشته باشید مدت زمان پرواز از ایران به کانادا حدود 12 ساعت است. در ضمن باید 30 دقیقه نیز برای فرود آمدن و برخاستن هواپیما در نظر بگیرید.

همچنین زمان دقیق این پرواز به سرعت باد نیز بستگی دارد. این در حالی است که با توجه به مقصد اروپایی که در نظر دارید، از راه‌های مختلفی می‌توانید برای ترک ایران اقدام کنید. نه تنها از طریق هواپیما، بلکه با کمک قطار، اتوبوس، و حتی ماشین نیز می‌توانید به اروپا قدم بگذارید.

کافی است مسیر و مقصد خود را انتخاب کنید و بلیط بخرید. به خاطر داشته باشید سفر هوایی از سریع‌ترین روش‌های ترک ایران به حساب می‌آید. اگر بخواهید با اتوبوس به اروپا بروید باید مسیرهای مختلفی را تغییر دهید و حدود 3 روز در راه خواهید بود.

در حالی که با هواپیما زمان کمتری را صرف می‌کنید. برای سفرهای قطاری نیز باید تا تبریز بروید و در ایستگاه قطار تبریز برای رفتن به اروپا دست به کار شوید.

بررسی آب و هوای کانادا و اروپا

علاوه بر بعد مسافت و رفت و آمد، آب و هوا نیز یکی از مسائل مهمی است که هنگام مهاجرت باید در نظر بگیرید. کانادا دومین کشور بزرگ جهان است که آب و هوای متنوعی دارد. بخش شمالی کانادا هوا بسیار سرد است و تابستان کوتاهی دارد. می‌توان گفت تابستان در این بخش از کانادا کمتر از 2 ماه طول می‌کشد.

ناگفته نماند همه کانادایی‌ها در نزدیکی مرز جنوبی این کشور زندگی می‌کنند زیرا هوای این بخش گرم‌تر است. همچنین آب و هوای اطراف ونکوور در سواحل غربی کانادا، بارانی و معتدل خواهد بود. شاید برخی از شهرهای اروپایی در مقایسه با کشور کانادا گرم‌تر باشند. به خصوص کشورهای حاشیه دریای مدیترانه از اسپانیا گرفته تا یونان همگی جزء کشورهای گرم به حساب می‌آیند.

میانگین دمای روزانه در بعضی از کشورهای اروپایی در طول سال بین 20 تا 22 درجه سانتیگراد خواهد بود. گرم‌ترین کشورها نیز دارای میانگین دمای بین 14 تا 15 درجه سانتیگراد هستند. میانگین‌های ثبت‌شده در مورد آب و هوای اروپا بر اساس میانگین سالانه حداکثر و حداقل دمای روزانه برآورد شده‌اند.

مهاجرت به اروپا یا کانادا و بررسی هزینه‌های زندگی و نرخ مالیات

بدون‌شک می‌دانید که مهاجرت به انگلیس تا چه حدی هزینه‌بر است. همه ما شنیده‌ایم که کشور انگلیس مالیات‌های سنگینی دریافت می‌کند. در مقابل برخی از کشورهای دیگر همانند کانادا نرخ مالیات کمتری دارند. فراموش نکنید طی سال‌ها نرخ مالیات کشورها تغییر می‌کند.

در سال 2022 نرخ مالیات کشور کانادا حدود 15 درصد از درآمدی است که به آن مالیات تعلق می‌گیرد. این نرخ متغیر است و گاهی به 33 درصد نیز می‌رسد. پایین‌ترین مبلغی که در کانادا مالیات گرفته می‌شود حدود 50.197 دلار است. در برخی موارد نیز نرخ مالیات در کانادا به بیش از 221.708 دلار می‌رسد.

نرخ مالیات در کشورهای اروپایی به طور معمول ساختار تصاعدی دارد. بدین‌صورت که با افزایش دستمزد افراد، نرخ مالیات آنها نیز افزایش می‌یابد. در نظر داشته باشید نرخ مالیات در کشورهای مختلف اروپایی متفاوت است. در ضمن هر کشور گروه‌های مالیاتی مختلفی دارد که نرخ‌های جداگانه‌ای برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

مهاجرت به اروپا یا کانادا و بررسی شرایط شغلی

شاید زمانی که برای مهاجرت به اروپا یا کانادا آماده می‌شوید به شرایط شغلی خود در آن کشور فکر نکنید. اما پیدا کردن شغل مناسب با درآمد کافی یکی از مسائلی است که در زمان انتخاب کشور مقصد مهاجرتی خود باید به آن اهمیت دهید. برای مثال بررسی کنید که کدام مشاغل در کشور کانادا پردرآمد هستند؟

بازار کار کانادا با برنامه‌های حمایتی زیادی همراه است. همچنین نرخ افزایش درآمد مشاغل کانادا سالانه فراتر از انتظارات کارمندان و کارگران خواهد بود. براساس گزارشات به دست آمده، آمار اشتغال به کار در کانادا 153700 نفر بیش از ماه‌های گذشته بوده است. مقررات فعلی اروپا نیز به افراد مهاجر اجازه کار می‌دهد.

دانشجویان بین‌المللی حاضر در اروپا حتی می‌توانند با داشتن مجوز کار در حین تحصیل در بعضی از کشورهای اروپایی مشغول به کار شوند. این امر اروپا را به مکانی محبوب برای فارغ‌التحصیلان بین‌المللی تبدیل کرده است. البته طی 3 سال گذشته کشورهای اروپایی با رشد کم اقتصادی و نرخ بالای بیکاری مواجه بوده‌اند.

مجارستان کجاست؟

این کشور دارای هفت مرز با کشورهای اتریش، اسلوونی، اسلواکی، رومانی، اوکراین، کرواسی و صربستان است. مجارستان یا به زبان انگلیسی Hungary، سرزمین رودهای پر آب و زیبا با کرانه هایی دل انگیز است که در اروپای مرکزی قرار دارد.

همسایگان مجارستان را از شمال اسلواکی، شمال شرقی اوکراین، از شرق و جنوب شرقی رومانی، از جنوب کرواسی و از غرب کشور‌های اسلوانی و اتریش تشکیل داده‌اند. پایتخت این کشور شهر بوداپست است و مساحت این کشور 93030 کیلومتر مربع می‌باشد.

مجارستان از 19 شهرستان و یک شهر مستقل بنام بوداپست تشکیل شده است. جمعیت مجارستان بالغ بر 9.773.000 نفر است (آمار متعلق به سال 2021). 88% جمعیت این کشور را مجارها تشکیل می‌دهند و دیگر تیره‌های ساکن این کشور، آلمان ها، رومانیایی ‌ها، صرب‌ها و کروات‌ها هستند.

        شهرهای مهم مجارستان علاوه بر بوداپست، شهرهای دبرسن، میشکولتس، سگد، پچ و گیور هستند.

        مجارستان عضو پیمان آتلانتیک شمالی، اتحادیه اروپا و پیمان شنگن است.

        70% از جمعیت مسیحی این کشور را کاتولیک‌ها و 25% آنرا پروتستان‌ها تشکیل می‌دهند.

مجارستان یکی از قدیمی‌ترین کشورهای اروپایی است. این کشور در سال 896، پیش از کشورهایی چون آلمان، فرانسه و قبل از آن که پادشاهی‌های انگلوساکسون متحد شوند، تأسیس شد. این کشور به دلیل مناظر زیبا، شیوه زندگی مردم، استانداردهای ایمنی و هزینه پایین زندگی در اروپا، به عنوان یک مکان محبوب برای افراد در سراسر جهان تبدیل شده است. بعد از اینکه مجارستان در سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا در آمد، تعداد مهاجران خارجی در آن به طور قابل توجهی افزایش یافته و شرایط زندگی در مجارستان را ایده آل اقشار زیادی کرده است.

مجارستان دارای آب و هوای نسبتاً معتدلی است

این کشور دارای آب و هوای نسبتاً خنک و معتدل و نزدیک به آب و هوای غرب ایران است و به دلیل بارندگی‌های فصلی، دارای جنگل‌های سرسبز و باغات میوه زیادی می‌باشد. دمای هوا در مجارستان و در تابستان حدوداً 34+ درجه و  در زمستان نهایتاً 18- درجه می‌باشد.

جالب است بدانید که مجارستان نیمی از میوه‌های کل قاره اروپا را تأمین می‌کند.

سیاست مجارستان دموکرات است

مقام ریاست جمهوری در کشور مجارستان تا حدود زیادی یک مقام تشریفاتی بوده و نخست وزیر زمام امور را به دست می گیرد. رئیس جمهور از بین اعضای مجمع ملی، برای یک دوره پنج ساله برگزیده می‌شود. به صورت اسمی، رئیس جمهور فرمانده نیروهای مسلح و دارای قدرت نامزدی برای پست نخست وزیری است.

آشنایی با زبان مجاری

زبان ملی مجارستان (مجاری = magyar) کاملاً متفاوت از سایر زبان‌های اروپایی است. این زبان 44 حرف در حروف الفبا، 14 حرف صدادار و 25 آوای همخوان دارد. واژه‌ها در این زبان به نحوی متفاوت با آنچه خوانده می‌شوند، نوشته می‌شوند. اگر شما قصد تحصیل در مجارستان و یا زندگی در این کشور را دارید، نیازی به دانستن زبان مجاری نخواهید داشت. تقریبا اکثر مردم این کشور زبان انگلیسی را می دانند و مخصوصا در شهرهای دانشگاهی (مانند بوداپست) امکان زندگی با زبان انگلیسی به صورت مناسبی وجود دارد.

کلاس‌های آموزشی زبان مجاری در این کشور، در ابتدای هر فصل تشکیل می‌شوند و به مهاجران با هزینه پایین آموزش داده می‌شود. طول مدت این کلاس‌ها 6 ماه است.

مردم مجارستان چگونه‌اند؟

مردم مجارستان به سه دلیل دیدگاه مثبتی نسبت به مهاجران دارند و به راحتی آنها را بین خود می‌پذیرند:

  • اغلب مهاجرانی که در مجارستان زندگی می‌کنند، به روش‌های تحصیلی، کاری و یا سرمایه‌گذاری به این کشور مهاجرت کرده‌اند.
  • تعداد پناهجویان (افراد بی بضاعت) در مجارستان به شدت پایین است.
  • توان مالی مردم مجارستان خیلی بالا نیست و در واقع بخش عمده ای از مهاجران این کشور، سطح رفاهی بهتری نسبت به مردم مجارستان دارند. این باعث شده است که مردم، به مهاجران این کشور به چشم یک فرصت اقتصادی نگاه کنند.

مجارها، در محیط‌های کاری به صورت رسمی لباس می‌پوشند. بدین معنی که مردان معمولاً کت و شلوار تیره و پیراهن سفید و زنان لباس‌های رسمی زنانه بر تن دارند. جالب است بدانید کسب و کار در مجارستان هنوز تحت سلطه مردان است.

شرایط تحصیل در مجارستان چگونه است؟

معمولاً دانشجویان ایرانی تمایل زیادی برای تحصیل در مجارستان دارند. زیرا تدریس در اغلب دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی انجام می‌شود و مدارک دانشگاهی این کشور در تمامی کشورهای جهان معتبر است. همچنین هزینه‌های زندگی در مجارستان 40 الی 50 درصد ارزانتر از سایر کشورهای اروپای غربی است. این موضوع یکی از عوامل تأثیرگذار در جذب دانشجویان خارجی به این کشور محسوب می‌شود.

دوره زبان در مجارستان یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت به اروپا می باشد. یکی از دلایل آن سرعت و سهولت صدور این ویزا برای دانشجویان است.

هزینه دانشگاه‌های خصوصی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی در مجارستان، سالانه حدود 16.000 یورو و هزینه تحصیل در سایر رشته‌ها، سالانه بین 2.000 تا 17.000 یورو متغیر است.

دانشگاه‌های مجارستان در حال حاضر (شرایط 2022) میزان زیادی از درخواست دانشجویان ایرانی را می‌پذیرند. البته تحصیل در کالج های مجارستان (قبل از دانشگاه)، فرآیند اخذ ویزای دانشجویی را تسهیل می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا