بین المللکسب و کار ایرانی

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی چیست؟

چگونه درخواست پناهندگی کانادا را بدهیم؟

یکی از جذاب ترین مقصد های مهاجرتی برای متقاضیان مهاجرت، کشور کانادا می باشد. از جمله روش های مهاجرت به کانادا، پناهندگی می باشد. در همین راستا تعداد زیادی از ایرانیان در سدد دریافت پناهندگی کشور کاندا می باشند. اگر شما هم خواهان پناهندگی هستید و سوال چگونه درخواست پناهندگی کانادا را بدهیم؟ یا سوال شرایط مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی چیست؟ را دارید، باید بدانید که کلی افراد با تصور زندگی ای بهتر و هزینه هایی کمتر تلاش به ورود به کشور کانادا از طریق دریافت پناهندگی این کشور می نمایند.

اما قابل ذکر می باشد که پناهندگی نه تنها شرایط را بهتر نمی کند بلکه امکان دارد شرایط دشوارتری را ایجاد کند و همچنین خطرات زیادی را به دنبال دارد، علاوه بر موارد ذکر شده، امکان بازداشت و دیپورت شدن اشخاص نیز وجود دارد. افراد سودجوی زیادی در اجتماع تلاش به فریب متقاضیان با  ادعای دریافت صد در صدی پناهندگی می نمایند و بسیاری از افراد نیز فریب این گونه افراد را خورده و اتفاقات جبران ناپذیری را تجربه می نمایند.

·         در کانادا پناهنده به چه افرادی گفته می شود؟

بهتر است قبل از ذکر شرایظ دریافت پناهندگی کشور کانادا، عنوان کنیم که از دید دولت کانادا به افرادی پناهنده گفته می شود. کشور کانادا عضو کنوانسیونی با نام کنوانسیون ژنو که اختصاصا برای پناه جویان در دنیا تایین شده است، می باشد. طبق این کنوانسیون کلمه پناه جو به اشخاصی الصاق می گردد که به دلایل خطراتی مانند آزار و اذیت، شکنجه و قتل و… در کشور خود، امکان ادامه زندگی در کشور خود را نداشته باشد و به کشوری دیگر پناه می برد. در این حالت کشوری که شخص پناه جو به آن پناه آورده است ملزم است که حداقل امکانات رفاهی را برای شخص پناه جو فراهم نموده و امنیت را نیز برای شخص تضمین نماید. کشور کانادا با عضویت در کنوانسیون ژنو و تقبل اشخاص پناهنده سبب شده سالیانه افراد زیادی در سدد دریافت پناهندگی این کشور باشند و سالیانه لیستی از پناه جویان کشور خود را به سازمان ملل تحویل می دهد.

·         چه افرادی واجد شرایط دریافت پناهندگی کانادا می باشند؟

همان طور که در قبل ذکر گردید به افرادی که امنیت و امکان ادامه زندگی در کشور خود را نداشته باشد پناه جو گفته می شود. غالبا کشور کانادا به افرادی که به دلایلی مانند شرایط عقیدتی، مذهبی، جنسیتی و قومیتی و سیاسی در کشور خود مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار گرفته اند پناهندگی خواهد داد. در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

§         شرایط سیاسی

این دسته به افرادی تعلق می گیرد که به دلیل دنبال نمودن یک جریان سیاسی در کشور خود مورد شکنجه قرار می گیرند و یا در صورت بازگشت به کشور مورد آزار و اذیت و زندانی شدن قرار خواهند گرفت و یا افرادی که به سبب این موضوع در کشور خود زندانی و شکنجه شده اند، قادر به درخواست پناهندگی می باشند.

§         شرایط قومیتی

این دسته شامل افرادی ست که به دلیل نژاد، رنگ پوست و یا قومیت خود قادر به زندگی در کشور خود نمی باشند و همچنین از طرفی احتما آزار دادن آن ها به دلایل ذکر شده وجود دارد. این افراد قادر به درخواست دریافت پناهندگی کشور کانادا می باشند.

§         شرایط مذهبی

در صورتی که فردی به دلیل پیروی از یک مذهب در کشور خود مورد آزار قرارگرفته است با ارائه مدرک معتبر برای اثبات پیروی از مذهب ذکر شده و این که کشور خود این مذهب را نمی پذیرد، می توانند درخواست برای دیافت پناهندگی کانادا دهد.

§         شرایط جنسیتی

این دسته شامل اقلیت های جنسیتی یا افرادی که مورد تجاوز قرار گرفته اند می باشد که در این حالت فرد برای دریافت پناهندگی کشور کانادا می بایست اثبات نماید که به دلیل جنسیتی در کشور خود مورد آزار و حتی قتل قرار می گیرد.

§         شرایط اجتماعی 

افرادی در این دسته قرار می گیرند که به دلیل یک هنجار اجتماعی و یا فرنگی در کشور خود مورد آزار قرار گرفته اند. همچنین اگر فرد پیرو یک جریان عقیدتی باشد که مورد قبول کشور وی نباشد، قادر به درخواست جهت دریافت پناهندگی می باشند.

افراد با دیدن این شرایط و بررسی شرایط خود در خواهند یافت که آیا شرایط دریافت پناهندگی کانادا را دارا می باشند یا خیر. همپنین افراد باید در نظر داشته باشند برا اثبات هر یک از موارد ذکر شده نیاز به ارائه مدرک معتبر دارند و این مدارک توسط دولت صحت سنجی می شود و در صورتی که صحت هر کدام رد گردد پرونده فرد رد گردیده و وی شرایط  دریافت پناهندگی کانادا را ندارد.

·         سایر شرایط دریافت پناهندگی کانادا

دریافت پناهندگی یک کشور امری زمان بر و پیچیده می باشد و کشور ها در گرفتن پناه جو حداکثر سخت گیری را اعمال می نمایند. علاوه بر موارد ذکر شده کشور کانادا موارد دیگری را بررسی می نماید. علاوه بر موارد ذکر شده، از جمله شرایط مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • عدم سوء پیشینه ای سنگین
 • وجود شرایط نامناسب درکشور شخص متقاضی
 • فرد متقاضی سابقه پرونده ‌سازی قبلی نداشته باشد

·         خطرات پناهندگی کانادا

فرد متقاضی می بایست بداند که پناهندگی خطرات زیادی را به دنبال دارد. ازجمله خطرات پناهندگی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • احتمال از دست دادن سرمایه خود
 • احتمال تجاوز، شکنجه یا بازداشت شدن
 • عدم امکان بازگشت به کشور خود
 • عدم برخورداری از امتیازات زیاد دولت کشور مقصد
 • احتمال برخورد نامناسب مردم بومی کشور مقصد
 • احتمال ریجکت شدن و از دست دادن امتیاز مهاجرت
 • احتمال فوت فرد یا غرق شدن فرد

اخذ ویزای توریستی برای مسافرت به کانادا

افرادی که با اهداف تفریح و یا دید و بازدید از خانواده و دوستان می خواهند به کانادا سفر کنند می بایست جهت ورود به کشور کانادا اقدام به دریافت ویزای توریستی کانادا نمایند. متقاضیان با اخذ ویزای توریستی برای مسافرت به کانادا قادر خواهند بود به مدت زمان 6 ماه در این کشور اقامت داشته باشند. متقاضیان با دریافت ویزای توریستی کانادا قادر به تحصیل و کار کردن در این کشور نمی باشند. در زیر برخی از شرایط اخذ ویزای تویستی کانادا را ارائه نموده ایم:

 

جزئیات ویزای توریستی کانادا

 

شرایط دریافت ویزای توریستی کانادا تمکن مالی، گردش حساب، سابقه سفر به کانادا و وابستگی عاطفی و مالی در کانادا
حداقل تمکن مالی مورد نیاز 10 تا 13 هزار دلار
مدارک مورد نیاز برای وقت سفارت جهت دریافت ویزا توریستی کانادا عکس پاسپورتی، شماره فرم درخواست ویزا متقاضی، اطلاعات کامل و فردی متقاضی
دلایل رد درخواست ویزا توریستی عدم تمکن مالی مناسب، عدم اعتماد به بازگشت مسافر، عدم صحت ارائه مدارک
زبان مورد استفاده برای ترجمه مدارک فرانسوی و انگلیسی

·         انواع ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا به طور کلی به دو دسته تقسیم بندی می شود:

§         ویزای سینگل کانادا

دارندگان ویزای سینگل کانادا قادر خواهند بود تنها یک بار وارد کشور کانادا شوند و در صورتی که شخص از کشور کانادا خارج شود و کشور را ترک نماید، برای ورود مجدد به این کشور می بایست مجددا برای اخذ ویزای توریستی کانادا درخواست دهد.

§         ویزای مولتیپل کانادا

دارندگان این نوع از ویزای کانادا با توجه به مدت زمان پاسپورت  خود، قادر خواهند بود بدون محدودیت به این کشور وارد شوند و در هر ورود تا 6 ماه در کانادا اقامت داشته باشند. ویزای مولتیپل کانادا، یک ماه قبل از اتمام تاریخ پاسپورت شخص، باطل می گردد.

·         شرایط اخذ ویزای توریستی کانادا

این شرایط از طرف سفارت کانادا تعین شده است و درصورتی که فرد متقاضی شرایط زیر را دارا نباشد با درخواست ویزای توریستی وی موافقت نمی شود.

 • پاسپورت معتبر
 • سلامت جسمی و ذهنی کامل
 • داشتن تمکن مالی کافی جهت پرداخت هزینه ‌های مربوطه در کانادا
 • داشتن برنامه ریزی برای اقامت محدود در کانادا
 • متقاضی می بایست تعهد دهد که پس از اتمام بازدید از کشور کانادا، این کشور را ترک نماید
 • متقاضی می بایست تعهد دهد که در مدت زمان اقامت در کانادا در جست و جوی کار نباشد.
 • عدم سوء پیشینه کیفری
 • متقاضی باید ثابت کند هیچ عملی که باعث به خطر افتادن امنیت ملی کشور کانادا می شود را انجام نمی دهد.
 • متقاضی می بایست در مدت زمان اقامت در کانادا قوانین این کشور را رعایت کند
 • امکان دارد لازم باشد متقاضی یک سری آزمایشات را انجام دهد

·         مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی کانادا

 • یک قطعه عکس که اخیرا گرفته شده است.
 • ارائه گذرنامه با یک سال اعتبار و پاسپورت های قبلی دارای مهر ویزا
 • ترجمه شناسنامه متقاضی
 • ترجمه سند ازدواج متقاضی
 • دانشجویان و دانش آموزان می بایست گواهی اشتغال به تحصیل خود را ارائه نمایند
 • تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی کانادا
 • ترجمه مدارک شغلی فرد متقاضی
 • متقاضی می بایست پرینت گردش حساب 6 ماه اخیر خود را به همراه نامه نامه ای مهر شده جهت اثبات تمکن مالی را ارائه دهد.
 • سوابق بیمه تامین اجتماعی
 • کارت ملی متقاضی
 • سند ملکی

هزینه های دریافت ویزای توریستی کانادا

هزینه های دریافت ویزای توریستی کانادا شامل هزینه بررسی پرونده ویزای توریستی که 100 دلار کانادا می باشد و هزینه بیومتریک که 85 دلار می باشد، است. همچنین در صورتی که متقاضی به صورت خانوادگی اقدام به اخذ ویزای کانادا نماید می بایست 500 دلار کانادا جهت بررسی پرونده ویزای گردشگری و 170 دلار کانادا جهت بیومتریک خانوادگی پرداخت نماید. اطلاعات جامع تر را می توانید در وبسایت زیر مطالعه کنید.

https://malekpourmie.net/

دکمه بازگشت به بالا