حوادثکسب و کار ایرانی

تجهیزات ایمنی و کاربردهای آن

تجهیزات حفاظت فردی وسايلی هستند كه شخص با استفاده از آنها خود را در برابر خطرات محفوظ می نمايد. جهت حفظ سلامت و ایمنی کارکنان در محیطهای کاری و صنعتی، استفاده از تجهیزات ایمنی امری الزامی است. هر محیط های کارگاهی و ساختمانی، خطرات مختلفی افراد را تهدید می‌کند. استفاده از تجهیزات ایمنی مختلف همچون کلاه ایمنی، کفش کار، دستکش ، جلیقه نجات ، لباس کار، لباس های ضد گاز و ضد اسید و …. با توجه نوع خطرات محیطی جزو الزامات ایمنی بوده است که به عنوان استانداردهای کارگاه ها، در نظر گرفته می‌شود. در ادامه می‌خواهیم بررسی کنیم که کدام بخش‌های بدن باید تجهیزات ایمنی حفاظت شوند؟ در واقع انواع مختلف تجهیزات حفاظت فردی و کاربردهای آن‌ها بررسی می کنیم.

سر

می‌توان گفت اولین و مهم‌ترین بخش بدن که باید از آن حفاظت شود قسمت سر و جمجه است. در بسیاری از مشاغل از عملیات عمرانی و پروژه‌های ساختمانی تا کار در محیط‌های صنعتی و کارخانه‌ای و عملیات آتش نشانی و حتی ورزش‌هایی چون کوه‌نوردی، استفاده از کلاه‌ های ایمنی رایج و ضروری است.

کلاه ایمنی یکی از پرکاربردترین تجهیزات ایمنی است. البته از این نکته نباید غافل بود که سبکی، راحتی حرکت و استفاده و خنک بودن همگی مواردیست که از یک کلاه ایمنی محصولی ایده‌آل خواهد ساخت.

چشم‌ها

پاشش مواد شیمیایی یا اجسام تیز در چشم می‌تواند منجر به نابینایی دائمی یا آسیب‌های موقت با دردی غیر قابل تحمل شود. حفاظت حداکثر از چشم‌ها بسیار مهم و اساسی است. و حتی انتخاب عینک ایمنی بدون لبه برای جلوگیری از حوادث احتمالی کافی نیست. چون جهت پاشیدن مواد شیمیایی یا ورود ذرات قابل تشخیص نخواهد بود.

عینک ایمنی یکی از تجیهزات ایمنی فردی است که در مشاغل خاص کاربرد دارد.

صورت

اگر فردی باید با دستگاه‌های برش قطعات فلزی یا چوبی یا مواد شیمیایی خورنده کار کند. یا شغل وی با تجهیزات جوشکاری و قوس های الکتریکی مرتبط است. حتما و بدون شک باید از تمام صورت خود در مقابل خطرات احتمالی مانند بریدگی، سوختگی، خوردگی و امثال چنین آسیب‌هایی محافظت نماید.

برای چنین منظوری معمولا عینک‌ های ایمنی کفایت نمی‌کنند و در اکثر موارد احتیاج به استفاده از شیلدهای محافظ صورت است. شیلدهای محافظ گونه دیگری از تجهیزات ایمنی فردی هستند که از صورت در برابر خطرات احتمالی محافظت می‌کنند. نکته‌ی حائز اهمیت در طراحی این وسایل حفاظت فردی، عدم ایجاد اشکال در سطح بینایی فرد است.

سیستم تنفسی

از آنجا که بسیاری از آلاینده‌های مضر برای سیستم تنفسی قابل رویت نیستند داشتن ماسک و تجهیزات تنفسی بسیار ضروری است. در هنگام تهیه‌ی ماسک علاوه‌ بر قابلیت جلوگیری از ورود آلاینده‌ها و گازهای سمی، باید توجه داشت که آیا اکسیژن کافی برای فرد تامین می‌شود یا خیر.

بنابراین کاربرد ماسک به عنوان یکی از تجیهزات ایمنی حفاظت فردی، حفاظت از سیستم تنفسی انسان است.

استفاده از وسایل حفاظت فردی در محیط کار |بهترین کفش ایمنی طبی

پا

یکی از مهمترین تجهیزات ایمنی حفاظت فردی، کفش کار است که برای حفاظت از پاها کاربرد دارد. در مشاغلی که افراد باید با ماشین آلات سنگین کار کنند یا تجهیزات سنگینی را جابجا کنند یا در مسیرهای سخت و خطرناک رفت و آمد کنند یا در معرض مواد شیمیایی خورنده باشند حفاظت از پاها با پوشیدن کفش ایمنی مناسب ضروری خواهد بود.

این کفش‌ها معمولا دارای بخش‌هایی فلزی برای حفاظت از پا هستند. بنابراین عدم سنگینی بیش از حد و راحتی حرکت، از مزیت‌هایی است که تولید کنندگان این کفش‌ها باید به آن توجه کنند.

شنوایی

در محیط‌هایی با آلودگی صوتی بسیار چه به صورت صداهای با دسیبل بالا و چه به صورت صداهای با دسیبل کمتر اما مداوم، حفاظت از سیستم شنوایی با ایتفاده از گوشی ایمنی بسیار ضروری است. اما در کنار حفاظت از شنوایی مانند تمام موارد دیگر راحتی و آسایش در استفاده از این وسایل و عدم ایجاد حساسیت بسیار مهم است. همچنین باید این نکته‌ را هم مدنظر داشت که افراد در حین استفاده از این تجیهزات ایمنی حفاظت فردی همچنان امکان برقراری ارتباط با یکدیگر داشته ‌باشند.

گوشی های ایمنی دو دسته می باشند:

 • ایرماف (ear muff) – روگوشی
 • ایرپلاگ (ear plug) – توگوشی

گوشی ایر پلاگ نسبت به ایرماف سبکتر و ارزان تر است؛

اما با توجه به امکان ورود آلودگی های محیطی به داخل گوش فرد، میزان حساسیت و خارش گوش در افرادی که از این نوع گوشی استفاده می کنند زیاد است.

دست‌ها

حفاظت از دست‌ها در مقابل خطراتی چون سوختن و آسیب دیدن با آتش و مواد شیمیایی، یخ زدن و آسیب دیدن بر اثر سرمای زیاد، بریدن، ضربه خوردن و برق گرفتگی نیاز به دستکش‌ های ایمنی متفاوتی دارد. که با توجه به نیاز باید انتخاب شوند. و البته در انتخاب هرکدام علاوه بر محافظت باید امکان کار همراه با دستکش نیز باید لحاظ ‌شود. به این ترتیب ابزارهایی نیز که برای مراقبت از دست ها در حین کار ایمن شده اند مثل ابزار برش ایمن از قبیل کاتر ایمن تیغه مخفی با پلاستیک قابل تشخیص با فلزیاب MDP یا کاتر ایمن نجات مارتور را نیز می توان از جمله ppe به حساب آورد.

استفاده از وسایل حفاظت فردی در محیط کار |بهترین کفش ایمنی طبی

تمام بدن

اگر در محیط‌های شیمیایی و آزمایشگاهی و در شرایطی که امکان دارد به هر قسمت از بدن شما مواد آسیب‌زا پاشیده شود کار می‌کنید، حتما لباس ایمنی جزو لاینفک تجهیزاتی است که برای حفظ سلامت خود به آن احتیاج دارید. این لباس ها به فراخور شرایط و موارد خطر جنس متفاوتی دارند.

دو مورد از مهمترین انواع لباس کار عبارتند از:

الف- لباس حفاظتی در برابر گرما و تشعشعات:

اين لباس ها در برابر گرما از الياف مخصوص با پوششی از آلومينيوم كه تا 90 % اشعه مادون قرمز را برگشت مي دهد، ساخته شده و به منظور كار در مجاورت كوره ها و فرآيندهای حرارتی استفاده می شود.

ب- لباس عايق در برابر آب و مواد شيميایی:

 اين لباس ها بايستي نسبت به آب و مواد شيميايي نفوذ ناپذير باشند. به عنوان مثال لباس حفاظتي اسيدها و بازها بايستي در برابر مواد مورد نظر مقاوم و بدن را آن چنان بپوشاند كه پوست بدن در هيچ نقطه با اين مواد در تماس نباشد.

ویژگی‌های تجهیزات حفاظت فردی

تجهیزات حفاظت فردی بایستی دارای ویژگی های زیر باشند:

 • متناسب با نوع کار باشند.
 • حفاظت کارگر را بطور کامل تأمین نماید.
 • استفاده از آنها آسان و راحت باشد.
 • اندازه ی آن برای فرد استفاده کننده مناسب باشد.
 • خود وسیله حفاظتی عامل ایجاد خطر نباشد.
 • با حداقل آموزش و برای عموم قابل استفاده باشد.
 • با استانداردها، طرح ها و برنامه های HSE مطابقت داشته باشد.
 • مطابق با راهنمایی های تولید کننده آن به کار گرفته شوند.
 • علائم آگاهی دهنده و راهنمای استفاده به مقدار کافی در محیط کار تعبیه شده باشد.

یکی از فروشگاه‌های آنلاین معتبر که ارائه دهنده انواع مختلف تجهیزات ایمنی از جمله تجهیزات فردی است، فروشگاه آنلاین ایمنی‌ها می‌باشد. این فروشگاه به صورت تخصصی ارائه دهنده تجهیزات ایمنی به مشتریان عزیز می‌باشد. محصولات این فروشگاه کاملا با کیفیت و استاندارد می‌باشد. به همین جهت با خیال آسوده می‌توانید خرید خود را به صورت تک یا عمده انجام دهید.

دکمه بازگشت به بالا