اجتماعیکسب و کار ایرانی

به چه علت مخزن دیگ ماشین لباسشویی پاکشوما در حین کار نمی‌ چرخد؟

علت نچرخیدن ماشین لباسشویی و راه حل رفع مشکل آن

ماشین لباسشویی از وسایل پر کاربرد در منازل و سایر مکان‌ها از جمله بیمارستان، هتل و … می‌باشد. در برخی مواقع مشکلاتی از جمله نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی به وجود می‌آید که باید علت نچرخیدن ماشین لباسشویی معلوم شود. از جمله علت نچرخیدن ماشین لباسشویی به نقل از کارشناس تعمیر لباسشویی کنوود می‌تواند خرابی تسمه، چفت نشدن در و … باشد. در ادامه آرا سرویس شما را با علت نچرخیدن ماشین لباسشویی آشنا می‌کند. آرا سرویس یک شرکت معتبر در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی در محل می‌باشد و شما در هر منطقه از استان‌های تهران، شیراز، اصفهان، مازندران، رشت، البرز، گرگان، گیلان و … هستید می‌توانید از خدمات آرا سرویس برای جستجوی علت نچرخیدن ماشین لباسشویی وسایر خدمات لباسشویی در اصفهان کمک بگیرید، با ما همراه باشید.

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی سامسونگ |علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی کنوود

علت نچرخیدن ماشین لباسشویی

از جمله علت نچرخیدن ماشین لباسشویی دلایل مختلفی دارد که در ادامه شما را با آن‌ها آشنا خواهیم کرد. در برخی مواقع مشکلی برای لباسشویی شما پیش می‌آید و این سوال برای شما پیش می‌آید که چرا ماشین لباسشویی نمی‌چرخد در جواب به این سوال پاسخ‌های متداولی وجود دارد که در ادامه شما را با آن‌ها آشنا خواهیم کرد. منظور از علت نچرخیدن ماشین لباسشویی این است که دیگ داخلی لباسشویی کار نکرده و نمی‌چرخد و باعث از کار افتادن لباسشویی به طور کامل می‌شود.

· قفل درب لباسشویی

یکی از علت نچرخیدن ماشین لباسشویی خرابی قفل درب ماشین لباسشویی است. زمانی که لباسشویی شروع به راه اندازی می‌شود باید درب آن بسته شده و قفل شود و تا زمانی که قفل نشود لباسشویی شروع به کار نخواهد کرد چرا که احتمال باز شدن درب، در هنگام چرخش دیگ وجود دارد.

سیستم قفل درب ماشین لباسشویی

سیستم قفل درب لباسشویی در صورت خراب بودن یکی از علت نچرخیدن ماشین لباسشویی می‌شود که باید تعمیر یا تعویض شود. سیستم قفل درب با قفل درب متفاوت است چرا که سیستم شامل تمام اجزای اطراف آن می‌باشد که کار قفل را انجام می‌دهند در صورتی که قفل درب شامل خود قفل می‌باشد.

· چفت درب ماشین لباسشویی

از دیگر علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی چفت درب ماشین لباسشویی می‌باشد. در برخی موارد علت نچرخیدن ماشین لباسشویی ناشی از خرابی چفت درب مکانیکی یا الکترونیکی است که باید عیب یابی شود تا جواب به سوال چرا ماشین لباسشویی نمی‌چرخد تعیین شود. همانطور که برای قفل درب ماشین لباسشویی گفتیم چفت درب هم همان کاربرد را دارد و تا زمانی که چفت درب به درستی بسته نشود دستگاه شروع به کار نمی‌کند. پس یکی دیگر از علت نچرخیدن ماشین لباسشویی بسته نشدن چفت درب ماشین لباسشویی است.

برد کنترلی موتور ماشین لباسشویی

یکی دیگر از علت نچرخیدن ماشین لباسشویی برد کنترلی موتور آن است. برد کنترلی موتور وظیفه ی تامین نیروی موتور را به عهده دارد و در صورتی که یک نقص در برد موتور به وجود بیاید ماشین لباسشویی کار نمی‌کند و نمی‌چرخد. برای تعمیر برد کنترلی موتور ماشین لباسشویی می‌توانید از نیروهای متخصص زرین سرویس کمک بگیرید.

برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

بعضی مواقع کنترل (برد الکترونیکی) ماشین لباسشویی کد اشتباهی به موتور می‌فرستد مثال:

  1. خطای سنسور‌های ماشین لباسشویی
  2. متعادل نبودن بار ماشین لباسشویی
  3. مشکل در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

برای انجام ریست کامل، دوشاخه‌ی را با دقت از پریز برق در آورده و یک دقیقه صبر کنید. بعد از گذشت یک دقیقه، دوشاخه برق ماشین لباسشویی را به برق بزنید. سپس، در ماشین لباسشویی را شش بار در عرض ۱۲ ثانیه باز و بسته کنید تا سیگنال ریست به همه قسمت‌ها فرستاده شود. (این یکی از راه‌حل‌های عادی که بیشتر تعمیرکاران استفاده می‌کنند – برای حدود ۵۰٪ ماشین لباسشویی‌ها جواب می‌دهد.) وقتی ریست کامل شد، ماشین لباسشویی را بدون لباس و با یک برنامه‌ی کوچک روشن کنید. ببینید که ماشین لباسشویی برنامه را به صورت نرمال اجرا می‌کند. اگر ماشین لباسشویی درست کار کرد، پس با ریست شدن مشکل برطرف شده است. اگر نه، به تکنیک‌های عیب‌یابی و دلایل مشکل زیر مراجعه کنید.

میکروسوئیج درب ماشین لباسشویی

اگر ریست کردن مشکل را برطرف نکرد، شاید ایراد از میکروسویچ درب باشد. ماشین لباسشویی‌ها اگر میکروسویچ درب معیوب داشته باشد، برنامه‌ی چرخش را شروع نمی‌کنند. برای بررسی درست، باید میکروسوئیچ درب را در آورید. میکروسویچ درب داخل محفظه‌ نزدیک قاب درب قرار دارد. نحوه‌ی در آوردن میکروسویچ درب ماشین لباسشویی در مدل‌های مختلف فرق می‌کند، پس به دفترچه‌ی راهنمای ماشین لباسشویی‌تان مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که قبل از اینکه کار دوشاخه را از پریزر در آورده باشید.

اتصالات سیم‌های میکروسوئیچ درب را در نیاورید و در همین حالت با یک مولتی‌متر آن را تست کنید. به این صورت که وقتی کلید فشرده می‌شود باید مدار بسته شود یعنی جریان برقرار شود و در حالتی که کلید فشرده نشده جریان باید قطع شود. اگر میکروسویچ درست کار نمی‌کند باید تعویض شود. میکروسویچ درب را جدا کرده و با مراجعه به فروشگاه لوازم یدکی، یک کلید میکروسویچ درب جدید تهیه کنید. اگر میکرسویچ درب درست کار می‌کند به مرحله‌ی بعد بروید.

 سویچ کنترل فشار و سطح آب (هیدرواستات)

مشکل دیگری که در ماشین لباسشویی رخ می‌دهد خرابی سویچ فشار و کنترل سطح آب (هیدروستات) است. هنگامی که این قسمت معیوب باشد پمپ تخلیه آب ماشین لباسشویی کار می‌کند ولی نمی‌چرخد و همچنین وقتی که آب سرریز می‌شود. این مورد را خودتان با باز کردن دو پیچ که درب بالای را سرجایش نگه داشته می‌توانید بررسی کنید. وقتی آن را در آوردید، شیر کنترل سطح آب را خواهید دید.

برای بررسی، دنبال تیوب پلاستیکی که به آن وصل است بگردید. شیلنگ پلاستیکی را از سویچ سطح آب بکشید و توی آن فوت کنید. اگر تیوب با رسوبات یا کف پودر گرفته باشد، شلنگ را شستشو دهید. اگر هیدرواستات شکسته یا سوخته بود باید تعویض شود. برای تعویض این هیدرواستات، چونکه در مدل‌های مختلف متفاوت است باید به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی مراجعه کنید.

 تسمه موتور ماشین لباسشویی

در ماشین لباسشویی تسمه‌ی موتور به مخزن شستشو وصل شده است. وقتی کار نمی‌کند، تسمه را برای خرابی، پارگی کشیدگی و یا حتی در آمدن بررسی کنید. اگر تسمه سالم بود، فولی را بررسی کنید. همچنین با دست‌تان مخزن را بچرخانید تا ببینید که آزادانه و به راحتی حرکت می‌کند. استفاده از تسمه جایگزین خیلی مهم است مثلا، اندازه، طول و عرض که کمک می‌کند ماشین لباسشویی طوری که طراحی شده کار کند. اگر تسمه کمی بلندتر باشد، سر خوردن تسمه باعث می‌شود که وقتی مخزن پر است نچرخد.

 دیگ لباسشویی

اگر دیگ لباسشویی نمی چرخد میتواند مشکل از شکستن شفت آبکش و یا بلبرینگ های ماشین لباسشویی باشد، در بعضی از مواقع شکستن شفت آبکش و یا خرابی بلرینگ ها باعث افتادگی دیگ لباسشویی و یا جام کردن بلبرینگ ها می شود و در جای خود سفت می شوند و به هیچ عنوان حتی با دست دیگ داخل لباسشویی نمی چرخد.

علت کند چرخیدن ماشین لباسشویی

علت کند چرخیدن ماشین لباسشویی : اگر لباسشویی هنگام چرخیدن مانند قبل نیست و متوجه شده اید که کمی آرام تر و یا کند تر نسبت به قبل می چرخد ۲ علت میتواند داشته باشد ۱_ شل شدن تسمه : خرابی و یا شل شدن تسمه باعث می شود که تسمه به فولی کاملا درگیر نشود و محفظه دیگ لباسشویی آرام بچرخد.

۲_خرابی خازن لباسشویی : اگر خازن راه انداز موتور ماشین لباسشویی خراب باشد گاهی اوقات حتی محفظه لباسشویی را نمیتواند بچرخاند در این حالت فقط مخزن لباسشویی یک تکان میخورد و نمی چرخد ولی در بعضی از موارد خازن ضعیف می شود و مخزن آرام می چرخد که این موارد با تعویض خازن بر طرف می شود.

اگر این کارها را امتحان و انجام دادید و نتیجه‌ای حاصل نشد و همچنان ماشین لباسشویی نمی‌چرخد، ما برای حسن نیت تمام موارد را گفتیم تا اگر دانش فنی دارید انجام دهید ولی ما پیشنهاد میکنیم به خاطر آسیب نرسیدن بیشتر به لباسشویی چون هر مدل ریزه کاری های خود را دارد میتوانید به ما اعتماد کنید و با پشتیبان سرویس  یا . درخواست‌های آنلاین شامل ۱۰٪ تخفیف ویژه هستند.

منبع: راهنمای تعمیر لباسشویی در تهران

دکمه بازگشت به بالا