بین الملل

طرح چهاربندی وزیر خارجه چین برای حل بحران سوریه

به گزارش گروه خبرگزاری بین المللی فارس ، وانگ یی وزیر امور خارجه چین شنبه شب با فیصل مقداد همتای سوری خود دیدار کرد.

وانگ در دیدار با مقداد گفت روابط چین و سوریه پس از عبور از چالش های منطقه ای و جهانی تقویت شده است و تمایل پکن را برای بهبود روابط و افزایش همکاری با دمشق ابراز داشت.

به گزارش شین هوا ، وی با اشاره به حمایت متقابل چین و سوریه در مورد موضوعات مختلف طی 65 سال روابط دیپلماتیک دو جانبه ، گفت پکن به شدت از مردم سوریه حمایت می کند و به حفظ استقلال و حاکمیت کشور متعهد است.

وزیر خارجه چین در این دیدار همچنین برنامه چهار جانبه پکن برای پایان دادن به بحران چند ساله سوریه را ارائه داد. بندهای این طرح به شرح زیر است:

  • باید به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه احترام گذاشته شود.
  • رفاه مردم سوریه باید در اولویت باشد.
  • همه سازمانهای تروریستی باید سرکوب شوند و یک استاندارد دوگانه در برابر آنها رد شود.
  • باید یک راه حل سیاسی فراگیر و سازشکارانه برای بحران سوریه ترویج شود.

بر اساس این گزارش ، وانگ در توضیح این طرح گفت كه كلید راه حل جامع برای بحران سوریه اجرای اصل “برای سوریه ، برای سوریه” است كه توسط شورای امنیت سازمان ملل ایجاد شده است و همه ذینفعان باید با هم كار كنند تا به طور موثر یک راه حل جامع را پیش ببرید. مشکل سوریه ایجاد کنید.

به گزارش شینهوا ، وی توضیح داد که کشورهای مخالف دمشق باید از توهم تغییر حکومت در سوریه خلاص شوند و به مردم سوریه اجازه دهند آینده و سرنوشت کشورشان را به طور مستقل تعیین کنند.

وزیر امور خارجه چین با تأکید بر ضرورت اولویت بندی و تسریع در روند بازسازی سوریه گفت پکن معتقد است که راه اساسی برای حل بحران انسانی در سوریه لغو فوری کلیه تحریم های یک جانبه و محاصره اقتصادی سوریه است.

بر این اساس ، وانگ خواستار سرکوب کلیه سازمان های تروریستی ذکر شده در شورای امنیت و لغو استاندارد غربی در قبال آنها شد و گفت که برای مبارزه با تروریسم به موقعیت جهانی قوی نیاز است.

وی با اشاره به حمایت پکن از اقدامات ضد تروریسم سوریه ، تأکید کرد که جهان باید به نقش اصلی دولت دمشق در مبارزه با تروریسم در خاک خود احترام بگذارد.

وزیر امور خارجه چین پیش از این با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار کرده و آغاز فاز جدیدی در تقویت روابط بین دو کشور و ایجاد افق های وسیع تری برای همکاری دو جانبه در همه زمینه های مورد علاقه هر دو کشور برجسته کرده است.

در این نشست همچنین در مورد مشارکت سوریه در پروژه “جاده و کمربند” بحث و تبادل نظر شد و وزیر امور خارجه چین بر اصرار کشورش بر مشارکت سوریه در این پروژه به دلیل موقعیت مهم سوریه تأکید کرد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام /


دکمه بازگشت به بالا