علمی و پزشکی

هواپیمای جدید کره‌ شمالی، کابوس آمریکا و کره جنوبی/ عکس

به گزارش خبرگزاری مجله تفریحی زیباروز، سامانه کنترل و هشدار زودهنگام هوایی (آواکس) در صورت عملیاتی شدن می‌تواند کره شمالی از حملات هوایی یا موشکی همسایه جنوبی زودتر از پیش باخبر کند. البته که چنین دارایی ارزشمندی در روز نبرد خودش به هدفی مهم برای دشمنان بدل خواهد شد.

دکر اولت از موسسه پژوهشی جیمز مارتین نخستین کسی بود که با نگاه به تصاویر ماهواره‌ای به دست آمده از پلانت‌لبز از وجود پروژه ساخت آواکس در کره شمالی پرده برداشت.

بیشتر بخوانید:

در این تصاویر یک هواپیمای ایلوشین ایل‌-۷۶ در فرودگاه بین‌المللی پیونگ‌یانگ دیده می‌شود و مشخص است که بالای بدنه مشغول کارگذاری رادارها و دیگر موارد مورد نیاز یک پرنده کنترل و هشدار زودهنگام هستند.

هواپیمای جدید کره‌ شمالی، کابوس آمریکا و کره جنوبی/ عکس

تازه‌ترین تصویر در مربوط به ۱۲ دسامبر است که در آن تعبیه آنتن‌پوش یا ریدوم در بدنه ایل-۷۶ کاملا مشخص است. هر چند شاید احتمال کمی برای دیگر تغییرات و استفاده‌ها در هواپیما وجود داشته باشد اما با توجه به تغییرات در بالای بدنه و اندازه ابزارها تقریبا با اطمینان بالایی می‌توان که کره‌شمالی به زودی صاحب یک سامانه کنترل و هشدار زودهنگام هوابرد خواهد شد.

ایل-۷۶ متعلق به خط هوایی ایر کریو، هواپیمایی دولتی کره شمالی؛ است که بر اساس اطلاعات موجود مالک سه فروند ایل-۷۶‌ام‌دی است.

حضور آواکس در نیروی هوایی کره‌ شمالی گام بزرگی به جلو است چرا که اغلب پرنده‌های این نیرو را جنگنده‌های قدیمی و فرسوده از جمله شن‌یانگ اف ۵ که نسخه چینی میگ ۱۷ روسی است، تشکیل می‌دهند.

هر چند با قاطعیت نمی‌توان درباره قابلیت‌های فرماندهی و کنترل مدرن نبرد در آواکس کره شمالی نظر داد اما عملیاتی شدن این پرنده پوشش راداری قابل توجهی فراهم خواهد کرد و می‌توان داده‌های جمع‌آوری شده توسط آن را با ایستگاه‌های پرتاب موشک مستقر روی زمین در میان گذاشت.

منبع: درایو

بیشتر بخوانید:

۵۸۵۸

تیم خبری علمی پزشکی

برای من، نوشتن 60 توضیح پروفایل یعنی برقراری ارتباط با 60 جامعه متفاوت است. من به هر یک از شما متعهدم تا بهترین محتواهای پزشکی را ارائه دهم و همراه شما در مسیر بهبود سلامتی قرار بگیرم.
دکمه بازگشت به بالا